Letra e Osmanit ka tërhequr vëmendjen e mediave ndërkombëtare

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, i është drejtuar me një letër Joe Biden, Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës , përmes së cilës ka kërkuar ndihmë nga ana e SHBA-ve për antarësim në Aleancën Veri- Atlantike.

Letra që i ishte adresuar Biden, njëkohësisht, shërbeu si kryeartikull për disa mediume ndërkombëtare.

Mediumet si SeeNews, Indiatoday, Reuters, Economic Times dhe Buisness Standard kanë treguar interesim të madh për kërkesën e Osmanit.

Në letrën e dërguar më 10 Mars, Osmani ka theksuar se, me fillimin e luftës në Ukrainë, prioriteti i saj është anëtarësimi i Kosovës në NATO.

SHBA-të mbesin përkrahësit  kryesor, qëkur Kosova shpalli pavarësinë e saj në vitin 2008.

Aktualisht, janë tre mijë e 770 trupa të NATO-s në Kosovë nga të cilët, 600 janë nga SHBA-të.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika