“Let’s do it” të shtunën aksion për ta pastruar Lumbardhin e Pejës

Organizata Let's do it tashmë e një kohë të gjatë zhvillon aksione të ndryshme në Kosovë për pastrimin e vendeve me mbeturina. Shumë djem dhe vajza të reja i bashkohen në mënyrë vullnetare në aktivitetet e kësaj organizate, ndërsa këtë të shtunë do të pastrojnë Lumbardhin e Pejës

Donika Hysen, Mirdon Pacolli dhe Luan Hasanaj

Luan Hasanaj nga organizata “Let’s do it” ishte mysafir sot ne emisionin Drive on D ne Radio Dukagjini me Doniken dhe Mirdonin.

Hasanaj shpalosi detaje nga iniciativa e radhës e kësaj organizate për të pastruar Lumbardhin e Pejës, iniciativë që do të filloj me 24 shtator nga ora 11:00.

E gjithë kjo po mbështetet edhe nga komuna e Pejës.

“Në këtë rast kemi marrrë edhe mbështetjen e komunës së Pejës, të cilët do të jenë aty me ne. Do të jëtë kompania e pastrimit “Ambienti” që do të vjen me makinerinë e saj. Të shtunën lumbardhi nuk do të jetë në atë gjendje që është sot. Do ta transfomojmë atë zonë në një zonë të pastër.”, tha Hasanaj.

Aktivitete të tilla u organizuan edhe ditë me parë për të shënuar Ditën e Pastrimit të Tokës.

Edhe pse kushtet jo të mira atmoferike bënë që të anulohen aktivitetet në shumë komuna, sipas Hsanajt atë ditë vullnetarët e Let’s do it Kosova kanë arritur të largojne 25 deponi ilegale të mbëturinave, duke shënuar kështu një sukses të radhës për pastrimin e Kosovës.

Organizata “Let’s do it” Kosova organizon aksione vullnetare për pastrimin e vendit që nga viti 2011.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Kroaci: 11 të vdekur nga aksidenti i autobusit

Të paktën 11 persona kanë vdekur si pasojë e një aksidenti të rëndë në autostradën A4 Zagreb-Goriçan, mëngjesin e së shtunës. Sipas informacioneve jozyrtare janë...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Të fundit nga rubrika