Lewis Hamilton do të largohet nga Mercedes dhe do t’i bashkohet Ferrarit

Lewis Hamilton është në prag të një lëvizjeje të madhe te Ferrari në vitin 2025, me konfirmimin zyrtar që pritet më vonë. Ai nënshkroi një marrëveshje dyvjeçare me Mercedes vetëm verën e kaluar, por besohet se ai ka të drejtë të largohet në fund të vitit 2024

Lewis Hamilton

Ylli britanik i Formula 1, Lewis Hamilton, do të largohet nga Mercedes dhe do t’i bashkohet Ferrarit për sezonin 2025.

Siç ka kuptuar Sky Sports News, fabrika e Mercedes do të informohet nga shefi ekzekutiv i ekipit F1 të firmës, Toto Wolff, përpara një njoftimi zyrtar më vonë këtë të enjte.

Hamilton ishte i lidhur me Ferrarin për vitin 2024, por ai nënshkroi një kontratë dyvjeçare me vlerë 100 milionë funte verën e kaluar për të qëndruar deri në fund të vitit 2025.

Si pjesë e marrëveshjes kuptohet se shtatë herë kampioni i botës ka të drejtë të largohet nga Mercedes në fund të vitit.

Prandaj, ai pritet të zëvendësojë Carlos Sainz në Ferrari.

Kontrata e Sainz do të skadojë në fund të vitit 2024, ndërsa piloti tjetër i Ferrarit, Charles Leclerc, së fundmi ra dakord për një marrëveshje të re afatgjatë.

Përpara se të nënshkruhej kontrata e tij aktuale, Hamilton i ka thënë ESPN-së në maj 2023 se ai po “gënjente” nëse ai thoshte se “kurrë nuk kishte menduar të përfundonte karrierën time diku tjetër”.

“Mendova dhe pashë pilotët e Ferrarit në ekranet e pistës dhe sigurisht që pyesni veten se si do të ishte të ishe me të kuqe”, ka shtuar ai.

Por, ai ka vazhduar duke thënë se Mercedes është “në shtëpi” dhe se është i lumtur ku është.

Ky veprim do t’i jepte fund një partneriteti jashtëzakonisht të suksesshëm, me Hamilton që fitoi gjashtë tituj botërorë në hapësirën e shtatë viteve nga 2014-20.

Sidoqoftë, Mercedes që atëherë ka rënë nga ritmi dhe Hamilton nuk ka fituar asnjë garë që nga viti 2021.

As Mercedes dhe as Ferrari nuk kanë komentuar.

Para qëndrimit të tij me Mercedes, 39-vjeçari garoi për McLaren.

Sezoni i ri F1 fillon me Çmimin e Madh të Bahreinit më 28 shkurt.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika