Liburn Aliu nënshkruan marrëveshje edhe me UP-në

Ministri i Infrastrukturës (MMPHI), Liburn Aliu, pas që kishte nënshkruar të mërkurën  e 20 prillit me një kolegj privat një marrëveshja,  pas një ditë ka nënshkruar marrëveshje dhe më Universitetin e Prishtinës (UP)

Ministri Infrastrukturës Liburn Aliu dhe Rektori i Unversitetit i Prishtinës

Marrëveshja në mes të MMPHI-së dhe UP-së, është nënshkruar nga ministri Liburn Aliu dhe rektori i UP-së, Naser Sahit.

Aliu, nëpërmjet një postimi në Facebook, ka njoftuar se ka arritur një marrëveshje me UP-në.

“Bashkë me rektorin e Universitetit të Prishtinës, prof.dr. Naser Sahiti, nënshkruam marrëveshjen, që përcakton kornizat e bashkëpunimit institucional në mes të Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës dhe Universitetit të Prishtinës”, ka shkruar Liburn Ailu.

Ky bashkëpunim në mes të këtyre institucioneve ka të bëjë me harmonizimin e përmbajtjeve mësimore për nevojat e tregut të punës, funksionalizimin e institucioneve të përbashkëta profesionale e shkencore si dhe ofrimin e mundësive për realizimin e praktikës profesionale për studentët e Universitetit të Prishtinës.

Sipas ministrit, kjo marrëveshje është reflektimi i zotimit të MMPHI-së, që këto praktika dhe aktivitetet të përditshme nga ky bashkëpunimi i MMPHI-së dhe UP-së, të jetësohen.

Përveç kësaj marrëveshje, gjatë ditës së djeshme ishte nënshkruar edhe një marrëveshje tjetër me një institucion arsimor privat, në të cilin është duke punuar si profesor.

Gjatë nënshkrimit me Kolegjin, Privat.

Ministri Aliu flet për mosnënshkrimin e marrëveshjes me UP-në

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Abazoviq për sulmin në Cetinë: Mali i Zi nuk mban...

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, pas ngjarjes tragjike që rezultoi më vdekjen e më shumë se dhjetë personave në Cetinë, ka thënë...

Të fundit nga rubrika