Linde kundërshton pretendimet e Erdoganit për Suedinë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan është duke kundërshtuar mundësinë e anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO. Lidhur me këtë çështje, Ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde ka thënë se për shkak të dezinformatave të përhapura në masë të madhe rreth Suedisë dhe PKK-së, dëshirojmë të kujtojmë se qeveria e Olof Palme ishte e para pas Turqisë që e shpalli PKK-në si organizatë terroriste

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan është duke kundërshtuar mundësinë e anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO.

Edogan po argumenton kundërshtimin duke pohuar se të dy vendet nordike janë mbështetëse e organizatë terroriste PKK.

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde, ka kundërshtuar pretendimet e shtetit turk se vendi i saj mbështet Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), transmeton “Telegrafi”.

Ann Linde

“Për shkak të dezinformatave të përhapura në masë të madhe rreth Suedisë dhe PKK-së, dëshirojmë të kujtojmë se qeveria e Olof Palme ishte e para pas Turqisë që e shpalli PKK-në si organizatë terroriste, tashmë në vitin 1984. BE-ja ndoqi shembullin në vitin 2002, kur Ann Linde ishte e ministre e Jashtme e Suedisë. Ky pozicion mbetet i pandryshuar”,  ka shkruar Linde në Twitter.

Përveç Erdogani, edhe presidenti kroat, Zoran Milanoviq ka kushtëzuar pranimin e suedezëve dhe finlandezëve në aleancën më të madhe ushtarake në botë.

Suedia dhe Finlanda gjatë ditës së enjte kanë dorëzuar kërkesat e tyre për anëtarësim në NATO.

Suedia dhe Finlanda aplikojnë zyrtarisht për anëtarësim në NATO

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika