Lista e plotë e fituesve të çmimit Oscar

Anëtarët e familjes mbretërore të Hollivudit u mblodhën për të zbuluar se kush kishte fituar çmimin Oscar. Këtu është lista e fituesve dhe të gjithë të nominuarve të shpallur në ceremoninë e 95-të të Academy Awards në Los Angeles.

Fotoja më e mirë
• Everything Everywhere All at Once (fitues)
• All Quiet on the Western Front
• Avatar: The Way of Water
• The Banshees of Inisherin
• Elvis
• The Fabelmans
• Tár
• Top Gun: Maverick
• Triangle of Sadness
• Women Talking

Aktori më i mirë
• Brendan Fraser, The Whale (fitues)
• Paul Mescal, Aftersun
• Bill Nighy, Living
• Colin Farrell, Banshees of Inisherin
• Austin Butler, Elvis

Aktorja më e mirë
• Michelle Yeoh, Everything Everywhere All at Once (fituese)
• Michelle Williams, The Fabelmans
• Andrea Riseborough, To Leslie
• Ana de Armas, Blonde
• Cate Blanchett, Tar

Aktori më i mirë në një rol dytësor
• Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once (fitues)
• Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin
• Brian Tyree Henry – Causeway
• Judd Hirsch – The Fabelmans
• Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin

Aktorja më e mirë në rol dytësor
• Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once (fituese)
• Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever
• Hong Chau – The Whale
• Kerry Condon – The Banshees of Inisherin
• Stephanie Hsu – Everything Everywhere All at Once

Regjisori më i mirë

• Daniel Kwan with Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once (fitues)
• Steven Spielberg, The Fabelmans
• Todd Field, Tar
• Ruben Ostlund, Triangle of Sadness
• Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin

Kënga më e mirë origjinale
• Naatu Naatu, Kaala Bhairava and Rahul Sipligunj (RRR) (winner)
• Applause, Sofia Carson and Diane Warren (Tell It Like a Woman)
• Lift Me Up, Rihanna (Black Panther: Wakanda Forever)
• Hold My Hand, Lady Gaga (Top Gun: Maverick)
• This is a Life, Son Lux (Everything Everywhere All at Once)

Kolona më e mirë zanore
• All Quiet on the Western Front (fitues)
• Babylon
• The Banshees of Inisherin
• Everything Everywhere All at Once
• The Fabelmans

Grimi dhe stili më i mirë
• The Whale (fitues)
• All Quiet on the Western Front
• The Batman
• Black Panther: Wakanda Forever
• Elvis

Dizajni më i mirë i kostumeve
• Black Panther: Wakanda Forever (fitues)
• Babylon
• Elvis
• Everything Everywhere All At Once
• Mrs Harris Goes To Paris

Kinematografia më e mirë
• All Quiet on the Western Front (fitues )
• Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths
• Elvis
• Empire of Light
• Tár

Skenari më i mirë origjinal
• Everything Everywhere All at Once (winner)
• Triangle of Sadness
• The Fabelmans
• The Banshees of Inisherin
• Tar

Skenari më i mirë i përshtatur
• Gratë që flasin (fitues)
• Të gjithë të qetë në Frontin Perëndimor
• Të jetuarit
• Top Gun: Maverick
• Qepë e qelqit: Një mister i thikave

Tingulli më i mirë
• Top Gun: Maverick (fitues)
• All Quiet on the Western Front
• Avatar: The Way of the Water
• The Batman
• Elvis

Efektet më të mira vizuale
• Avatar: The Way of Water (winner)
• All Quiet on the Western Front
• The Batman
• Black Panther: Wakanda Forever
• Top Gun: Maverick

Filmi më i mirë ndërkombëtar
• All Quiet on the Western Front (winner)
• Argentina, 1985
• Close
• EO
• The Quiet Girl

Filmi më i mirë i animuar

• Guillermo del Toro’s Pinocchio – Guillermo del Toro, Mark Gustafson, Gary Ungar and Alex Bulkley (winner)
• Marcel the Shell with Shoes on – Dean Fleischer Camp, Elisabeth Holm, Andrew Goldman, Caroline Kaplan and Paul Mezey
• Puss in Boots: The Last Wish – Joel Crawford and Mark Swift
• The Sea Beast – Chris Williams and Jed Schlanger
• Turning Red – Domee Shi and Lindsey Collins

Dokumentari më i mirë
• Navalny (winner)
• All That Breathes
• All the Beauty and the Bloodshed
• Fire of Love
• A House Made of Splinters

Aksioni më i mirë i shkurtër

• An Irish Goodbye (fitues)
• Ivalu
• Le Pupille
• Night Ride
• The Red Suitcase

Dokumentari më i mirë i shkurtër
• The Elephant Whisperers (fitues)
• Haulout
• How Do You Measure a Year?
• The Martha Mitchell Effect
• Stranger at the Gate

Animacioni më i mirë i shkurtër
• The Boy, the Mole, the Fox and the Horse (fitues)
• The Flying Sailor
• Ice Merchants
• My Year of Dicks
• An Ostrich Told Me the World is Fake and I Think I Believe It

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika