Lituania ia tregon derën ambasadorit rus

Të hënën qeveria lituaneze mori vendim ta dëbojë ambasadorin rus nga Lituania.

Arsyet e këtij vendimi janë se qeveria lituaneze dëshiron ta ulë nivelin e përfaqësimit diplomatik midis Lituanisë dhe Rusisë, kështu raporton agjencia e lajmeve “Interfax”.

Ministri i Jashtëm, Gabrielius Landsbergis ka thënë se Lituania ka vendosur, gjithashtu, të mbyllë konsullatën ruse në Klaipedia, raporton “Interfax”

Rusia nuk do ta lërë pa përgjigje dëbimin e ambasadorit të saj nga Lituania, ka thënë kreu i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dumës së Shtetit, Leonid Slutsky.

“Jam i sigurt se kundërmasat do të pasojnë patjetër dhe do të jenë proporcionale,”

Ai ka shtuar se “Dëbimi i ambasadorit dhe mbyllja e konsullatës do të ulin ndjeshëm nivelin e marrëdhënieve diplomatike midis Moskës dhe Vilniusit.”

Lituania të dielën njoftoi së është bërë shteti i parë nga Bashkimi Evropian që bëhet i pavarur nga gazi rus dhe furnizimet energjetike të Moskës.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Abazoviq për sulmin në Cetinë: Mali i Zi nuk mban...

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, pas ngjarjes tragjike që rezultoi më vdekjen e më shumë se dhjetë personave në Cetinë, ka thënë...

Të fundit nga rubrika