Liz Truss premton një plan për zgjidhjen e krizës energjetike

Ministrja e Jashtme e Britanisë së Madhe njëherësh kandidate për kryeministre ka premtuar se do të do të përpilojë një plan brenda jave për zgjidhjen e problemit me krizën energjetike nëse do ta fitojë garën

Liz Truss, kandidate për kryeministre të Britanisë së Madhe

Kandidatja për kryeministre të Britanisë së Madhe, Liz Truss, është zotuar se do të përpilojë një plan brenda një jave për zgjidhjen e problemit me krizën energjetike nëse do t’i fitojë zgjedhjet.

Javët e fundit ka pasur thirrje gjithnjë e më të forta që qeveria të ndërhyjë për të mbështetur më të cenuarit, me faturat e energjisë që do të rriten në rreth 3 mijë e 500 £ këtë dimër për një familje mesatare.

Kandidatja për kryeministre të Britanisë së Madhe ka thënë se nëse do t’i fitojë zgjedhjet puna e parë që do të bëjë është të merret me këtë problem.

“Nëse zgjidhem kryeministre, brenda një jave do të sigurohem që të ketë një njoftim sesi do ta trajtojmë çështjen e faturave të energjisë dhe të furnizimit afatgjatë për ta vënë këtë vend në të drejtë, bazë për dimër”, ka thënë Truss.

Por, duke e ditur se akoma nuk ka ndonjë rezultat për garën, ajo ka theksuar se nuk mund të japë më shumë informacione rreth kësaj çështjeje.

“Ne ende nuk e dimë rezultatin e kësaj gare për lidership. Pra, do të ishte krejtësisht e gabuar”, ka shtuar ajo.

Gjatë gjithë fushatës së lidershipit, zonja Truss është zotuar të “fillojë uljen e taksave që nga dita e parë” me një rishikim të ri të buxhetit dhe shpenzimeve që do të anulonte rritjen e prillit në sigurimet kombëtare dhe rritjen e taksave të korporatës vitin e ardhshëm nga 19% në 25%.7, raporton Sky News.

Ndryshe, Truss është përballur me kritika që nga ky plan pasi ata të cilët do të përfitojnë janë personat me të ardhura më të larta sesa ata me të ardhura të ulëta.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Ekspozohen 110 piktura të Rexhep Selimit

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi ka dërguar nga Haga rreth 110 piktura të cilat me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës janë...

Rrahja e të moshuarës, pritet vendimi i gjykatës për infermieret...

Nën masa të rrepta të sigurisë, e me pranga në duar, ish-infermieret e qendrës për të moshuar “Orenda”, kanë dalur para gjykatës. Pasditën e së...

Të fundit nga rubrika