Lojës “Call Of Duty” po i duhet intelegjenca artificiale për ta “zhdukur” gjuhën e urrejtjes

Call Of Duty ka filluar të përdorë AI për të evidentuar gjuhën e urrejtjes gjatë ndeshjeve në internet

Call of Duty - video lojë luftarake

Prodhuesi Activision tha se mjeti i moderimit, i cili përdor teknologjinë, do të jetë në gjendje të identifikojë gjuhën diskriminuese dhe ngacmimet në kohë reale, përcjell Telegrafi.

Mjeti që po shpërndahet në Call Of Duty, i quajtur ToxMod, është prodhuar nga një kompani e quajtur Modulate.

Shefi i teknologjisë i Activision, Michael Vance tha se kjo do të ndihmonte ta bënte lojën “një përvojë argëtuese, të drejtë dhe mikpritëse për të gjithë lojtarët”.

Bisedat me qasje toksike kanë qenë prej kohësh një problem për video-lojërat në internet, me gratë dhe minoritetet veçanërisht në shënjestër. /Telegrafi/

Shija e redaktorit

Përparësitë e Kosovës si shtet i asocuar në Asamblenë Parlamentare...

Një hap afër anëtarësimit në NATO, kështu së paku po konsiderohet nga politikanët të jetë afruar Kosova, tash që e morri statusin si vend...

Osmani në takim me kryesuesit e KGJK-së dhe KPK-së: Urgjent...

Presidentja Vjosa Osmani priti në takim kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës. Ajo ka pritur në takime...

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

Të fundit nga rubrika