Luzha: Institimi për dialogun duhet të vazhdojë për përmbylljen e tij

Besa Luzha, koordinatore e projekteve në FES, ka thënë se në këto procese negociatore duhet kompromise dhe sipas saj, në procesin e dialogut "çdo frikë, hezitim apo vonesë është e arsyeshme”

Besa Luzha, koordinatore e projekteve në FES

Besa Luzha, koordinatore e projekteve në FES, e ftuar në emisionin “FIVE” në RTV Dukagjini, ka thënë se e kanë në mandat që të organizojnë hulumtime, studime, analiza të cilat sipas saj, prodhojnë zgjidhje apo bazë për diskutime të mëtutjeshme.

“Si rezultat i marrëveshjeve përpara ka një proces që është i paraparë që institucionet e Kosovës duhet t’i ndërmarrin”, ka thënë Luzha.

Tutje Luzha ka shtuar se dëshironin që të promovojnë se kur ekspertët përmes instrumenteve ligjore krijojnë një Asociacion të tillë, dëshmojnë përmes punës së tyre, se nëse respektohet vendimi i Gjykatës Kushtetuese, nuk mund të krijohet diqka jashtë kornizave ligjore. Ajo ka treguar se këtë të marte, kryetari i këtij Fondacioni vjen në Prishtinë dhe do të promovojë këtë.

Mes tjerash Luzha ka thënë se pas këtyre viteve është e rëndësishme që Qeveria e Kosovës të ketë një pozicion të palëkundur në këtë drejtim.

Besa Luzha ka potencuar se institimi për dialogun duhet të vazhdojë për përmbylljen e tij, sepse sipas saj “ne si shoqëri jemi lodh, kemi shumë procese e situate që duhet t’i konsilidojmë”.

Koordinatorja e projekteve në FES ka theksuar se në këto procese negociatore duhet kompromise. “Kur ke përpara një armik si Serbia, çdo frikë, hezitim apo vonesë është e arsyeshme”, ka thënë tutje ajo duke shtuar se i kupton këto hezitime.

Luzha ka deklaruar se duhet të kemi vetëm një vizion se ku duam të shkojmë, “nëse neve na thuhet nga institucionet se duhet të mbyllim punën e dialogut sepse duhet të ecim përpara, unë e pranoj”. Po ashtu ajo ka thënë se dhe shoqëria duhet të pranojë duke na sqaruar se çfarë nënkupton kjo përmbyllje.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika