Makarona me salcë kërpudhash

Jeni duke menduar se çka të përgatitni për drekë, kjo recetë e lehtë dhe e shijshme do t’ju ndihmojë që të mos mendoni më gjatë. Koha e përgatitjes është 40 minuta.

Gjithcka që ju neveojitet janë: 250 gr kërpudha të freskëta, 250 gr makarona, 50 gr mish i tymosur, 125 gr tul viçi, 3 domate, 2 kokë qepë, 1 lugë piper i kuq, vaj kripë dhe piper i zi.

Përgatitja:

Në tenxheren me ujë në zjarr hedhim kripë dhe vaj. Në ujin e vluar zijeni makaronat. Pastaj, makaronat e ziera i shpërlani në kullosje me ujë të ftohtë. Në tiganin me vaj, skuqni qepën e grirë. Mishin e viçit e prisni në kube. Ndërsa mishin e tymosur e prisni në copë. Kërpudhat i prsini në fije të holla. Pasi zbutet qepa, në tigan e shtoni mishin. Ndërsa, pasi skuqet mishi, në tigan shtoni kërpudhat e prera.

Kërpudhat e prera

Pasi avullon lëngu, në tigan i shtoni copët e mishit të tymosur. Pastaj, shtoni edhe domatet e prera në kube. Hidhni kripë, piper të zi dhe piper te kuq. Në tiganin tjetër në zjarr hidhni vaj. Në vajin e nxehtë  skuqni makaronat e kulluara për një kohë të shkurtër.

Makaronat vini në pjatën për servim. Sipër makaronave e vini salcën me kërpudha. Zbukuroni me degë kopri.

Ju bëftë mirë!

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika