Makshana: Qeveria me një vendim nuk mund t’i ulë pagat e gjyqtarëve

Instituti i Kosovës për Drejtësi vendimin e Qeverisë në lidhje me uljen e pagave të gjyqtarëve dhe prokurorëve ka thënë se një vendim i tillë duhet të anulohet urgjentisht dhe se për të ndërmarrë një hap të tillë duhet të ketë ligj dhe jo vetëm me një vendim qeveritar të ulet paga

Lavdim Makshana, IKD

Në një lidhje direkte në emisionin FIVE, Lavdim Makshana nga Instituti i Kosovës për Drejtësi ka thënë që ulja e pagave të gjyqtarëve dhe prokurorëve nuk mund të bëhet vetëm me një vendim qeveritar dhe se ky institut e kundërshton një veprim të tillë nga ana e qeverisë.

“Ky vendim i Qeverisë së Kosovës është kundërshtuar ashpër nga Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe organizata të tjera të shoqërisë civile të cilat vendimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës për uljen e pavgave për gjyqtarët dhe prokurorët e shohin si vendim i cili është në kundërshtim me standardet kushtetuese dhe i njëjti vendim është marrë duke u bazuar në fakte të pavërteta me të cilin vendim edhe tashmë janë ulur pagat e gjyqtarëve dhe prokurorëve”, ka potencuar Makshana.

Ndërsa për uljen e pagave ka thënë që kjo gjë mund të ndodh vetëm në kushte krize ekonomike dhe financiare dhe e cila duhet të jetë e njohur zyrtarisht dhe se një rast të tillë nuk e ka Kosova aktualisht.

Më tej ai ka thënë se një vendim i tillë ishte marrë edhe në vitin  2017 nga Qeveria Haradinaj por për dallim nga Qeveria Kurti, kishte rritur pagat e kabinetit qeveritar të cilin po ashtu e kishte kundërshtuar Instituti.

“Ne edhe atëherë e kemi kundërshtuar edhe rritjen për shkak që kjo duhej të bëhej me një ligj të veçantë e jo me një vendim qeveritar përkundër që atëherë Qeveria Haradinaj ia kishte rritur pagat vetvetes, pra kabinetit qeveritar por nuk ishte iniciuar asnjë procedur penale as asnjë tjetër në lidhje me këtë çështje”, ka shtuar ai.

Ndër të tjera ka thënë se kanë kërkuar nga Qeveria e Kosovës që ky vendim urgjentisht të anulohet.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika