Maliqi: I kam marrë tri kërcënime me jetë, kam kërkuar mbrojtje, prokuroria i ka lënë të lirë personat

Hoxha Labinot Maliqi ka thënë se sistemi i drejtësisë në Kosovë nuk i ka ofruar siguri ani pse në pesë muaj ai kishte marrë tre kërcënime me jetë

Hoxha, Labinot Maliqi ka rrëfyer përvojën e tij me institucionet e drejtësisë ku ky i fundit kishte raportuar kërcënimet me jetë që i kishte marrë. Ai e ka akuzuar Prokurorinë ku ka thënë se atij mund t’i ndodh ndonjë e keq sepse Prokuroria i ka lënë të lirë kërcënuesi e tij.

“Nëse diçka ndodh, le të dihet se fajtore është prokuroria e Kosovës”, ka shkruar në Facebook, Maliqi.

Sipas tij, ai kishte marrë në 5 muajt e fundit tri kërcënime me jetë, për të cilat i ka njoftuar Policinë e Kosovës dhe Prokurorinë.

“Polica edhe Prokuroria e Kosovës janë plotësisht në dijeni dhe i njohin personat në fjalë. Përkundër kërkesës sime për të më ofruar siguri e mbrojtje, prokuroria i ka lënë të lirë këta persona”, ka theksuar ai.

“Kaq për vrasjet e fundit nën qiellin e pastërt të Republikës sonë”, ka shtuar Maliqi.

Ai ka përfunduar me një ajet nga Kurani pasi institucionet nuk kanë dhënë sigurinë e mjaftueshme dhe se ai i është mbështetur besimit të tij.

Shija e redaktorit

Nis Panairi i Librit, shtëpia botuese “Dukagjini” pret lexuesit me...

Shtëpia botuese “Dukagjini” gjendet në qendër të sallës së kuqe të Pallatit të Rinisë, ku pret lexuesit me një ofertë shumë të begatë. Shtëpia botuese...

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e...

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq. Me...

Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj...

Ushtruesi i Detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet...

Të fundit nga rubrika