Man Utd dhe Real Madrid konfirmojnë marrëveshjen për Casemiron

Braziliani Casemiro pritet në Britaninë e Madhe brenda 48 orëve të ardhshme për t'i kryer ekzaminimet mjekësore dhe për të finalizuar një transferim me 70 milionë euro në Old Trafford në një marrëveshje fillestare

Casemiro, futbollisti brazilian tashmë do të luajë për klubin e Man United

Manchester United ka konfirmuar se ka arritur një marrëveshje me Real Madridin për të nënshkruar me mesfushorin Casemiro.

“Manchester United është i kënaqur të njoftojë se klubi ka arritur marrëveshje me Real Madridin për transferimin e Casemiro. Casemiro ka luajtur mbi 500 ndeshje profesionale, duke përfshirë 63 në nivel ndërkombëtar për Brazilin”, thuhet në njoftimin zyrtar të tyre.

United do të paguajë 70 milionë euro për 30-vjeçarin.

Casemiro pritet të mbërrijë në Britaninë e Madhe në 24 deri në 48 orët e ardhshme për t’iu nënshtruar testeve mjekësore dhe për të nënshkruar një kontratë katërvjeçare me United, e cila ka opsionin e një viti tjetër.

Casemiro, mesfushori nga Real Madrid

Real Madrid njoftoi se një “akt institucional i homazhit dhe lamtumirës për Casemiro do të bëhet në Real Madrid City të hënën në mëngjes, me praninë e presidentit të klubit Florentino Perez”.

Ndërsa, trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti konfirmoi më herët të premten se Casemiro do të largohej nga Real Madrid për të ndjekur një “sfidë të re”.

Casemiro iu bashkua Real Madridit në vitin 2013 dhe fitoi tre tituj të La Ligës dhe pesë herë Ligën e Kampionëve.

Mbrojtësi i United, Raphael Varane, i cili luajti së bashku me Casemiro në Real, ka thënë në rrjetin social Instagram: “Shumë beteja u zhvilluan së bashku me luftëtarin tim Case! Mirë se vjen në Manchester, mik.”

Ai ka fituar 17 trofe të mëdhenj në karrierën e tij të shkëlqyer, duke përfshirë pesë tituj të Ligës së Kampionëve dhe Copa American.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika