Manchester City shpallet kampion për herë të katërt radhazi në Premier Ligën angleze

Manchester City shpallet kampion i Premierë Ligës Angleze për sezonin veror 2023/2024

Manchester City ka shënuar fitore ndaj West Ham me rezultat 3-1 në ndeshjen e javës së fundit të Ligës Premier për tu shpallur kampion i Anglisë për herë të katërt me radhë. Kjo fitore ishte në kuadër të xhiros së 38-të të kampionatit anglez.

Manchester City u përball me ekipin West Ham United dhe rezultati mbaroi me 3:1.

City mori fitoren që i duhej ndaj West Hamit dhe nuk i dha rast Arsenalit që t’ia rrëmbejë nga duart vendin e titullarit dhe duke shënuar historik në katër tituj kampioni.

Golat erdhën nga Phil Foden që shkëlqeu duke shënuar dy golat e parë, në minutën e dytë dhe të 18-të. Mohammed Kudus shënoi supergol për 2:1, në minutën e 42-të.

Sa i përket pjesës së parë, Manchester City e ka mbyllur me epërsi prej një goli pjesën e parë të ndeshjes së fundit në Premier League për edicionin aktual.

City ka shkuar në pushim me rezultatin 2:1 ndaj West Ham Unitedit.

Ndërsa, Manchester City tani i ka dhjetë tituj të Anglisë përkatësisht tetë në Premier League.

Edicioni kishte fund dramatik, ndërsa gara për titull ishte shumë e fortë. Fillimisht në garë ishte edhe Liverpooli, por në xhirot e fundit mbeti vetëm Manchester City e Arsenali.

City ka përfunduar kampionatin me 91 pikë, vetëm dy më shumë se Arsenali.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika