Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti si “lider i opozitës kosovare”

Eurodeputeti austriak, Lukas Mandl ka reaguar ndaj lëshimit që është bërë në faqen zyrtare të BE-së në paralajmërimin për takim mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me Borrellin e Lajçakun, ku BE-ja i është referuar kryeministrit Kurti si "lider i opozitës kosovare"

Lukas Mandl, eurodeputeti austriak

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është bërë një lëshim ku kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, i është referuar si “lider i opozitës kosovare”.

Ndonëse gabimi u përmirësua më pas, ka ngjallur reagime të shumta.

Njoftimi nga BE

E për këtë Eurodeputeti austriak, Lukas Mandl ka kërkuar sqarim nga krerët e Bashkimit Evropian(BE) duke përfshirë Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, emisarin për dialog Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, dhe presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Mandl ka shpërndarë postimin e gazetares austriake, Franziska Tschinderle, të cilës i është dukur e pabesueshme që Kurtit i janë referuar si “lider i opozitës”.

“Prisni pak. A e ka prezantuar BE-ja vërtetë Albin Kurtin si ‘lider të opozitës’ në vend të kryeministrit?”, ka pyetur ajo në Twitter.

Ndërsa Mandl në Twitter ka pyetur “A mund të ju kërkojë sqarime për këtë çështje që ka ngritur gazetarja Tschinderle? Faleminderit! Hvala! Thank you! Danke! Merci”.

Ndryshe më 18 gusht në Bruksel, kryeministri Kurti dhe presidenti i Serbisë, Vuçiq janë takuar në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e BE-së.

Ndërsa pas një takimi të gjatë, shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell ka deklaruar se nuk ka pasur ndonjë marrëveshje gjatë këtij takimi por se dialogu duhet të vazhdojë në ditët në vijim deri më 1 shtator.

Borrell pas takimit Kurti-Vuçiq: Nuk ka marrëveshje, dialogu do të vazhdojë ditëve në vazhdim

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika