Maqedoni/ Deri në 5 vjet burg për ata që mohojnë luftën në Ukrainë

Ministria e Punëve të Brendshme së Maqedonisë së Veriut, ka njoftuar se të gjithë ata që e mohojnë apo justifikojnë luftën në Ukrainë, mund të dënohen një deri në 5 vjet burg, raporton TV21.

“Ligji parashikon se kushdo që publikisht mohon, minimizon, miraton dhe justifikon akte të tilla nëpërmjet një sistemi informacioni, dënohet me burg nga një deri në pesë vjet”, thuhet në njoftimin e MPB-së së Maqedonisë së Veriut.

Tutje, kjo ministri ka bërë të ditur se janë duke ndjekur komentet në rrjetet sociale rreth ngjarjeve në Ukrainë dhe se sipas tyre do të ndërmarrin masa për të gjithë ata që mohojnë apo justifikojnë krimet ndaj civilëve të pafajshëm.

Për të bërë këtë, MPB-ja bazohet në nenin 407 të Kodit Penal, të Maqedonisë së Veriut.

“Nëse vepra është kryer me qëllim të nxitjes së urrejtjes, diskriminimit ose dhunës ndaj një personi ose grupi personash për shkak të përkatësisë së tyre kombëtare, etnike ose racore ose fetare, kryesi i veprës dënohet me së paku katër vjet burgim. Në nenin 404 të Kodit Penal, nga ana tjetër, saktësisht thuhet se çfarë përfshin termi krim lufte kundër civilëve”, thuhet në njoftim.

MPB-ja, ka bërë thirrje për qytetarët që nëse hasen në komente të ngjashme, të lajmërojnë në emailin zyrtarë të tyre.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika