Maqedoni: Heqja e çertifikatave të vaksinimit për tejkalim në kufi

KSI merr përgjigjen nga Qeveria në lidhje me heqjen e çertifikatave në kufi të Maqedonisë

Foto e një qytetari duke dorëzuar çertifikatën në kufi

Në seancën e sotme, Qeveria e Maqedonisë së Veriut me rekomandim të Komisionit për Sëmundje Infektive (KSI), ka miratuar masën për heqjen e çertifikatave të vaksinimit për hyrje në Maqedoni.

”Në seancën e sotme të Qeverisë miratuam rekomandimin e Komisionit për Sëmundje Infektive për të shfuqizuar detyrimin e posedimit të çertifikatës së vaksinimit, çertifikatës për Covid 19 të kaluar, testet negative PCR dhe antigjen për të gjithë qytetarët vendas dhe të huaj gjatë hyrjes në vend”, kanë thënë nga Qeveria.

Gjithashtu,bashkë me këtë vendim është shfuqizuar edhe masa e izolimit shtëpiak me shpenzim personal, në kohëzgjatjen prej shtatë ditëve për hyrje në shtet pa dokumentet e laartpërmendura.

Zllate Mehmedovi, zëdhënës i KSI-së

Ndërsa, zëdhënësi i KSI-së, Zllate Mehmedovi, tha se do të vazhdojnë të lehtësojnë masat me kujdes, pa e përkeqësuar situatën epidemiologjike me COVID-19.

Heqjen e çertifikatës e ka propozuar KSI, për lehtësimin e tejkalimit në kufijtë e Maqedonisë.

Maqedoni: Heqja e çertifikatës së vaksinimit në kufi

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika