Maqedonia e Veriut me notë verbale ndaj Bullgarisë

Eurodeputeti i Bullgarisë Angel Djambaski, ka lëshuar disa deklarata që kanë të bëjnë me pretendime territoriale ndaj Maqedonisë së Veriut, ku i ka shtyrë institucionet e kësaj të fundit të dërgojnë notë verbale ndaj Sofjes zyrtare

 

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë së Veriut ka reaguar me notë verbale ndaj Republikës së Bullgarisë, për shkak të deklaratave të deputetit bullgar, Angel Djambaski ku ky i fundit është edhe eurodeputet në Parlamentit Evropian.

Djambaski kishte shprehur sipas MPJ-së maqedonase pretendime territoriale ndaj Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Sipas MPJ-së, është e pa papranueshme që një zyrtar i lartë i shtetit të Bullgarisë, të përdor fyerje kaq të rënda ndaj Maqedonisë së Veriut.

“Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Maqedonisë së Veriut, përmes Ambasadës së saj në Sofje, dërgoi një notë verbale ku shpreh pakënaqësinë e saj ekstreme lidhur me deklaratat e fundit publike nga një deputet i Parlamentit Evropian dhe bashkë-president i politikës cs partia VMRO-BND, Angel Djambaski”, thuhet në njoftimin e MPJ-së.

“Dërgimi i kërcënimeve dhe fyerjeve të rënda, lëndimi i dinjitetit të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe qytetarëve të saj, z.Djambaski është në kundërshtim me angazhimet dhe aspiratat e shprehura në Marrëveshjen e Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit në mes të dy vendeve”.

Ndërkohë Shkupi zyrtarë ka treguar se çfarë reagimi presin nga shteti i Bullgarisë pas notës verbalet të dërguar.

“Në vijim të Traktatit të Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit, pas këtij njoftimi, presim që udhëheqja shtetërore, Qeveria dhe Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Bullgarisë të dënojnë deklaratën e Djambaskit”.

MPJ-a ka përfunduar duke thënë se do të vlerësoni çdo veprim të ndërmarrë nga institucionet kompetente të Bullgarisë për marrjen e masave për parandalimin e sjelljeve të tilla dhe të ngjashme.

 

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika