Marrëveshja e eksportit të grurit të Ukrainës zgjatet për katër muaj

Shefi i OKB-së, Antonio Guterres dhe Erdogan i Turqisë mirëpret vazhdimin e marrëveshjes disa ditë përpara se ajo të skadonte

Një marrëveshje për të lejuar vazhdimin e eksporteve jetike të drithërave nga portet jugore të Ukrainës në Detin e Zi është zgjatur edhe për katër muaj të tjerë, duke qetësuar shqetësimet për furnizimin me ushqime në botë ndërsa frika e inflacionit rritet.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha të enjten se marrëveshja do të vazhdojë për 120 ditë me miratimin e Kievit dhe Moskës. Ai duhej të skadonte të shtunën.

“Unë mirëpres marrëveshjen e të gjitha palëve për të vazhduar nismën e drithërave të Detit të Zi për të lehtësuar lundrimin e sigurt të eksportit të drithit, produkteve ushqimore dhe plehrave nga Ukraina”, tha Guterres në një deklaratë, përcjell Portali Dukagjini.

Ai tha se OKB-ja ishte gjithashtu “plotësisht e përkushtuar për heqjen e pengesave të mbetura për eksportimin e ushqimit dhe plehrave nga Federata Ruse” – një pjesë e marrëveshjes që Moska e sheh si kritike.

Oleksandr Kubrakov, ministri i infrastrukturës i Ukrainës, e përshëndeti zgjatjen si një “hap të rëndësishëm në luftën globale kundër krizës ushqimore”.

Maria Zakharova, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, tha se Moska pranoi t’i përmbahej marrëveshjes “pa ndryshime në terma apo fushëveprimi”.

Rusia u tërhoq nga pakti në fund të tetorit, duke përmendur shqetësimet e sigurisë pas një sulmi në flotën e saj në Detin e Zi, përpara se të ribashkohej disa ditë më vonë, raporton Aljazeera. 

Erdogan mirëpret zgjatjen

Marrëveshja midis dy palëve ndërluftuese, e ndërmjetësuar në korrik nga Turqia dhe OKB-ja, ka parë më shumë se 11 milion ton produkte bujqësore të transportuara nga tre portet e Detit të Zi të Ukrainës, duke përfshirë 4.5 milion ton misër dhe 3.2 milion ton grurë.

Zgjatja ishte më pak se një vit i kërkuar nga OKB-ja dhe Ukraina.

Ndërsa  presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan përshëndeti konsensusin e Rusisë dhe Ukrainës për vazhdimin e marrëveshjes.

“Rëndësia dhe përfitimet e kësaj marrëveshjeje për furnizimin me ushqim dhe sigurinë e botës janë bërë të dukshme”, shkroi Erdogan në Twitter.

Tre portet e përfshira në marrëveshje – Odesa, Chornomorsk dhe Pivdennyi – kanë kapacitetin e kombinuar për të transportuar rreth tre milionë tonë në muaj.

Ukraina dëshironte të përfshinte portet e rajonit jugor të Mykolaiv, të cilat siguronin 35 për qind të eksporteve të ushqimit ukrainas përpara pushtimit të Rusisë.

Rusia më parë tha se miratimi i saj për të zgjatur marrëveshjen varej nga mbështetja për eksportet e saj të grurit dhe plehrave. Rusia është një prodhues i madh bujqësor dhe eksportuesi më i madh në botë i grurit.

Rusia thuhet se dëshiron që Perëndimi të lehtësojë kufizimet ndaj huadhënëses shtetërore të bujqësisë Rosselkhozbank, një lëvizje që duhet të ndihmojë në lehtësimin e më shumë eksporteve të saj.

OKB-ja e ka siguruar Moskën se do të punohet për të hequr barrierat në eksportet ruse të produkteve bujqësore dhe plehrave, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, pa dhënë një afat kohor specifik.

Ai shtoi se Rusia ka parë përparim drejt lehtësimit të sanksioneve, duke përmendur një deklaratë të përbashkët nga Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar dhe Bashkimi Evropian kundër masave ndaj eksportuesve të ushqimit dhe plehrave.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Kosova me rrugë të pasigurta, pothuajse çdo 25 minuta një...

Në rrugët e Kosovës gjatë vitit 2020, kishin ndodhur, gjithsej, 12 mijë e 657 aksidente, ndërsa në vitin 2021 numri i aksidenteve ishte rritur...

Të fundit nga rubrika