Marsi koha më e mirë për të vizituar Stambollin

Stambolli është një qytet me kulturë dhe histori të pamasë, një qytet që lidh Evropën dhe Azinë.

Marsi është një kohë e shkëlqyer për të vizituar Stambollin pasi stina e dimrit po mbyllet ngadalë dhe moti është i butë dhe i këndshëm.

Max Travel është gjithmonë me ju me ofertat më të mira për çdo destinacion, por edhe për t’ju ndihmuar të planifikoni një udhëtim.

Pavarësisht nëse dëshironi të eksploroni historinë e qytetit, të kënaqeni me kuzhinën turke ose të shijoni pamjet mahnitëse të Bosforit, Stambolli ka diçka për të gjithë.

Në këtë artikull, ne do të eksplorojmë disa nga gjërat për të bërë në Stamboll në mars.


Vizitoni Hagia Sophia

Hagia Sophia është një mrekulli arkitekturore mahnitëse dhe një pjesë e rëndësishme e historisë së Stambollit.

Fillimisht e ndërtuar si kishë, më vonë u shndërrua në muze dhe tani është xhami. Hagia Sophia është e hapur çdo ditë të javës, përveç të hënave. Një vizitë në Hagia Sophia është një domosdoshmëri për çdo turist që viziton Stambollin.


Eksploroni Pazarin e Madh

Pazari i Madh është një treg plot gjallëri me mbi 3000 dyqane që shesin gjithçka, nga erëzat tek tekstilet.

Është një nga tregjet më të mëdha të mbuluara në botë dhe një parajsë e blerësve. Mund të kaloni lehtësisht një ditë duke eksploruar pazarin, duke bërë pazare me dyqanxhinjtë dhe duke shijuar atmosferën e gjallë.

Merrni një lundrim përgjatë Bosforit

Ngushtica e Bosforit është një nga rrugët ujore më piktoreske dhe historike në botë. Një shëtitje me varkë përgjatë Bosforit do t’ju çojë përpara monumenteve mahnitëse si Pallati Dolmabahçe, Kulla e Vashës dhe Ura e Bosforit.

Pamjet e qytetit nga uji të lënë pa frymë, duke e bërë atë një aktivitet të domosdoshëm për çdo turist.


Vizitoni Pallatin Topkapi

Pallati Topkapi ishte rezidenca e sulltanëve osmanë për më shumë se 400 vjet dhe tani është një muze.

Pallati është i hapur çdo ditë të javës, përveç të martës. Pallati Topkapi strehon një koleksion të madh objektesh, duke përfshirë porcelan, armë dhe kaligrafi islame. Pallati gjithashtu krenohet me kopshte dhe oborre mahnitëse që ia vlen të eksplorohen.

Shijoni kuzhinën turke

Kuzhina turke është një tenxhere e shkrirjes së shijeve dhe ndikimeve nga Lindja e Mesme, Azia Qendrore dhe Mesdheu.

Stambolli është shtëpia e disa prej restoranteve më të mira turke në botë, që shërbejnë pjata si qebap qengj, meze dhe bakllava. Mos harroni të provoni çaj dhe kafe tradicionale turke ndërsa jeni atje.

Vizitoni Xhaminë Blu

Xhamia Blu është një nga monumentet më ikonike në Stamboll. Xhamia është emëruar pas pllakave blu që zbukurojnë muret e saj të brendshme.

Xhamia Blu është e hapur çdo ditë të javës dhe hyrja në të është e lirë. Është e rëndësishme të theksohet se vizitorët duhet të vishen në mënyrë modeste dhe të heqin këpucët para se të hyjnë në xhami.

Vizitoni Lagjen Kanlica

Ndërsa do ta vizitoni në mars, nëse është një ditë me diell për herë të parë pas një kohe, pse të mos merrni një traget të shkurtër për në lagjen e bukur aziatike të Kanlicës?

Ngutja dhe nxitimi i qendrës së Stambollit mund të jetë paksa dërrmuese nganjëherë, dhe rrugët e qeta dhe të çuditshme të Kanlicës do të jenë një lehtësim i mirëpritur për ata që duan një pushim paqësor.

Kaloni disa orë duke admiruar pallatet e mrekullueshme përgjatë buzës së ujit ose bëni një shëtitje nëpër natyrën e paprishur të Parkut Natyror Mihrabat.

FESTIVALE DHE NGJARJE

Nëse ndodh që të vizitoni gjatë muajit mars dhe po kërkoni disa ngjarje për të shkuar, nuk ka një sasi të madhe për të zgjedhur. Sigurisht, ka shfaqje tregtare specifike për industrinë, dhe Ekuinoksi i Marsit bie të hënën, më 20 mars 2023.

Ngjarja më e famshme në Stamboll në mars është Ramazani, një festë fetare që përfshin një agjërim njëmujor. Kjo nuk e ndërpret shumë jetën e përditshme në Stamboll, por mund të shihni se disa atraksione janë të mbyllura ose të hapura në periudha të ndryshme gjatë kësaj kohe.

Këtu është një listë e shkurtër e ngjarjeve për muajin mars.

Festivali i Filmit të Shkurtër Akbank

Festivali i Filmit të Shkurtër Akbank është një ngjarje popullore që zhvillohet çdo vit që nga viti 2004. Ai shfaq punën e kineastëve të rinj dhe kineastëve të rinj.

Datat nuk janë konfirmuar ende për vitin 2023, megjithatë, festivali i vitit 2022 u zhvillua midis 21 marsit dhe 31 marsit.

Kampionati Turk i Atletikës

Marsi është një kohë e shkëlqyer për t’u vizituar për sportdashësit, pasi është koha e Kampionatit Turk të Atletikës. Gara është një garë vjetore e pistës së brendshme dhe të jashtme, ku mund të shihni vrapim në rrugë, vrapim në rrugë dhe ecje me gara jashtë.

Brenda Arenës së Atletikës Ataköy, mund të shikoni vrapim në pistë, kërcime së larti, kërcime së gjati dhe gara të tjera të ndryshme atletike.

Festivali i vallëzimit në Stamboll

Çdo vit, 4000 kërcimtarë ndajnë skenën në Festivalin e Vallëzimit të Stambollit, duke e bërë atë një nga festivalet më të mëdha të kërcimit në botë. Festivali është ende mjaft i ri, pasi ka festuar vitin e 10-të në 2022.

Festivali i Vallëzimit të Stambollit zgjat nga e marta 21 mars 2023 deri të dielën 26 mars 2023.

Ramazani

Ramazani është një festë fetare në Islam dhe mbahet në muajin e nëntë të kalendarit islamik. Është muaj agjërimi, lutjeje, dhurimi dhe vetëvlerësimi.

Muaji zgjat 29-30 ditë në varësi të pozicionit të gjysmëhënës. Në vitin 2023, ai zgjat nga data 23 mars deri më 20 prill, por do të ndryshojë çdo vit.

Si përfundim, Stambolli është një qytet që ofron një gamë të gjerë aktivitetesh për turistët në muajin mars.

Të fundit nga rubrika