“Masa të dhunshme”, Rohde pajtohet me ambasadorin amerikan: Kosova të punojë ngusht me KFOR-in dhe EULEX-in

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde

“Shtetet e Bashkuara dënojnë veprimet e vazhdueshme të autoriteteve kosovare për të hyrë në ndërtesat komunale në veri të Kosovës. Masat e sotme të dhunshme duhet të ndërpriten menjëherë”.

Me këtë deklaratë të ambasadorit amerikan, Jeff Hovenier, është pajtuar edhe ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, i cili nërpërmjet një postimi në Twitter ka theksuar se Kosova duhet të punojë ngusht me KFOR-in dhe EULEX-in dhe të gjitha palët duhet të përmbahen nga përshkallëzimi i tensioneve.

“Pajtohem plotësisht. U bëjmë thirrje të gjithëve që të përmbahen nga eskalimi, nxisim autoritetet e Kosovës që të punojnë me KFOR-in e EULEX-in”, ka shkruar Rohde në Twitter.

Departamenti i Shtetit: Veprimet e sotme të Qeverisë do të kenë pasoja në raportet Kosovë – ShBA

Ndryshe, Policia e Kosovës, respektivisht Njësia Speciale, ka asistaur e tyre për të krijuar kushte që kryetarët e tri komunave veriore, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zvecan, të hyjnë në objektet komunale.

Atyre i është mundësuar hyrja pas ndërhyrjes së njësisë speciale të Kosovës, ku edhe i kanë shpërndarë protestuesit. Gjatë ndërhyrjes ka pasur rezistencë nga grupet serbe, madje ka pasur edhe të shtëna me armë zjarri.

Shija e redaktorit

Panairi i 23-të i Librit: Triumfi i fjalëve të shkruara

Me moton 'Libri triumfon', më 6 qershor pritet të hapet edicioni i 23-të i Panairit të Librit, i cili organizohet nga Shoqata e Botuesve...

“Dance the Night” e Dua Lipës zgjidhet si kënga e...

Kënga “Dance the Night” e këngëtares me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa ka kryesuar sondazhin e ri muzikor të kësaj jave. Fansat e muzikës votuan...

Policia heton incidentet në veri të Kosovës

Protestat janë duke vazhduar në tri komunat e veriut të vendit - Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan. Policia e Kosovës ka njoftuar se situata...

Të fundit nga rubrika