Masakra e Reçakut, dhimbja që nuk përfundon asnjëherë

Torturë e pashërueshme e një ndër tmerret më të mëdha, janë disa nga përshkrimet që të mbijetuarit e masakrës së Reçakut, ia bëjnë ditës së 15 janarit të 1999, ku forcat serbe vranë e masakruan 45 persona. Tek kanë kaluar 25 vite nga kjo masakër, familjarët e të vrarëve thonë se iu është zbehur besimi se kryerësit do dalin para drejtësisë

Lotët e dhimbja për vajzën e bashkëshortin që forcat serbe ja vranë e masakruar më 15 janar të 1999, nuk i pushuan asnjëherë, Hyra Mehmetit.

Fjalët janë të pakta, derisa thotë se kryerësit e masakrës së Reçakut, vazhdojnë të jenë të lirë.

“Deri sot s’kanë bë kurgja ata po enden hala të lire ata që na i kanë mbyt, me fol s’mundem me fol sen. Burrin çiken djalin e plagostë…”, tha Hyra Mehmeti – Familjare.

Afër burrit e vajzën e Hyres, ishte familjari i tyre, Agron Mehmeti, i cili ditën e 15 janarit të atij viti e përshkruan krim kundër njerëzimit, e një traumë zor të tejkalueshme.

“Atë ditë ka ndodhur krim kundër njerëzimit i gjithë fshati ka qenë I rrethuar nga shumë forca, ushtarake policore serbe, dhe pas pas granatimit kanë hyre derë me derë e shtëpi në shtëpi, I kanë nxjerr të gjithë, njerëzit, shumë afër meje është vrarë agja im, ka qenë krim vetëm tash pas 25 viteve me mendu gjeneratat e hershme me pa film, edhe 3 a 4 ditë kanë me pa trauma e kjo që është ngjarje e vërtet’, tha Agron Mehmeti – i mbijetuar.

Të tmerrshme atë se çka ndodhi 25 vite më parë, në Reçak e përshkruan edhe i mbijetuari tjetër, Aziz Beqiri, e i cili edhe kishte varrosur viktimat.

“Tmerr më i madh nuk e di qysh me thënë, krejt i kemi bajt ne me këta shok, i kemi bartë i kemi tubu e kemi varros mas 2 muaji, tmerri më i madh u kanë kur i kanë lëshu për me i varros, u dashtë me i rreshtu si kanë qenë me familje, ka qenë tmerr i madh”, tha Azizi Beqiri- i mbijetuar.

Thirrja e të mbijetuarve e familjarëve është që institucionet të mos ndalen derisa të gjithë kryerësit e masakrës të vihen para drejtësisë, ndërkohë që thonë se dëshmitë e tyre përveç në organet vendore, janë edhe në ato ndërkombëtare.

“Unë kam dëshmuar në 2002 në tribunalin e Hagës, kundër Millosheviqit, dëshmia ime është pranuar nga gjykata por ai nuk arriti me marr dënimin e merituar, edhe pse ka qenë vetëm urdhërdhënësi dhe kryekasapi i Ballkanit, ai ka pas edhe komandë zingjirore dhe këta s’kanë marr ende dënimin e merituar”, tha Agron Mehmeti – i mbijetuar.

Ndërkohë që kompleksi memorial në Reçak, priti edhe shumë qytetarë të vendeve të tjera, tek e cilësuan si vend historik, e bënë thirrje për liderë politik.

“Ky vend është që vijnë njerëzit e vizitojnë është vend Historik. Unë përherë vijë”, tha Shefki Hajdari- Qytetar.

“Pozitë e opozitë duhet me u bashku me i lanë inatet, edhe duhet me u bashku deri te krym punën me Serbinë, mos me ngajt për parti”, Halit Hetemi – Qytetar.

Mëngjesin e 15 janarit të vitit 1999 forcat serbe vranë 45 civilë, ndërkohë që po kjo masakër alarmoi bashkësinë ndërkombëtare për të kthyer vëmendjen nga Kosova.

Shija e redaktorit

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Të fundit nga rubrika