MASHT-i nënshkruan memorandum bashkëpunimi me YMCA-n për fuqizimin e rinisë

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci është takuar me drejtoreshën e Organizatës Joqeveritare ‘’YMCA’’, Dorina Davies dhe ka nënshkruar Memorandum Bashkëpunimi në kuadër të fuqizimit të rinisë, mbrojtjes së të drejtave të tyre, pa dallim race a gjinie.

Sipas njoftimit të MASHT-it, përmes këtij bashkëpunimi pritet që të ofrohen platformë dhe infrastrukturë fizike me kushte shumë të mira për zhvillimin e aktiviteteve për të rejat dhe të rinjtë e Republikës së Kosovës.

”Do të përkrahim dhe promovojmë edukimin joformal, jashtëkurrikular në disa komuna të Kosovës e posaçërisht fuqizimin e ”Qendrës së Edukimit Joformal për Rini”, në fshatin Pjetërshan. Do të sjellim praktika të përparuara në edukimin joformal”, ka thënë Nagavci.

Ndër të tjerash, Nagavci thotë se do të inkurajojnë shfrytëzimin e ”Qendrës për edukim joformal”në fshatin Pjetërshan te të gjitha institucionet shkollore për aktivitete të edukimit joformal, duke marrë parasysh se kjo qendër ka për qëllim edhe punësimin, aftësimin dhe ngritjen e kapaciteve të të rinjëve.

Inicimi i projekteve të reja në sektorin e rinisë do të sjell vëmendje ndërkombëtare, andaj  MASHT-i janë të përkushtuar me qëllimin e fuqizimit të rinisë së Kosovës në çdo aspekt.

 

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika