Mbaron me barazim ndeshja e Uruguait dhe Koresë së Jugut

Ndeshja e Urugait dhe Koresë së Jugut në duelin e Grupit H të Kupës së Botës, ka përfunduar me ndarje pikësh

Pamje nga ndeshja Korea e Jugut - Uruguai

Ka përfunduar ndeshja në mes të Uruguait dhe Koresë së Jugut në Kampionatin Botërorë 2022 me rezultat të barabartë 0:0.

Në pjesën e dytë Federico Valverde nga mesi i fushës në minutën e 90-të kishte goditur topin shumë fortë duke lëshuar një raket drejt portës koreane por topi goditi shtyllën.

Po ashtu, Nunez ishte në sulm për të shënuar golin vendimtar të kësaj ndeshje në minutën e 81-të, por nuk ia arriti qëllimit të tij.

Nunez kishte krijuar pak hapësirë ​​në mes të zonës së penalltisë dhe ai mori një goditje me këmbën e majtë nga larg.

Topi shkoi drejt këndit të largët dhe Cavani ishte disa centimetra larg për ta prekur atë me një tentativë me kokë.

Pamje nga ndeshja Korea e Jugut – Uruguai

Megjithatë, nuk kishte përkulje të mjaftueshme për të goditur topin dhe për të shënuar golin e parë.

Koreja e Jugut është dukur skuadra më kërcënuese e kësaj ndeshje vetëm deri në gjysmën e pjesës së dytë. Korea e Jugut  ka pasur rastin më të madh të pjesës së parë, me Hwang Ui-Jo që gjuajti përmbi portë por pa një hapje të rezultatit, pra nuk arriti të shënonte pranë pikës së penalltisë.

Në anën tjetër Uruguai ka pasur dy gjysmë shanse shënimi, me Darwin Nunez që ishte afër të asistonte golin e parë me një krosim të Facundo Pellistri dhe Diego Godin që godet shtyllën me një goditje të mirë me kokë, por pa ndonjë gol nga ana e tyre.

Pjesa e dytë ka qenë edhe më e lehtë për shanse për kombëtaren uruguaiane, me një vrapim të Nunez në vijën anësore e vetmja gjë që kërcënon në të dyja skajet, dhe Uruguai ka reaguar duke sjellë Edinson Cavanin për Luis Suarez.

Analizat

Brazili përballet me Zvicrën pa Neymarin

Brazili, i mbështetur nga një fitore 2-0 kundër Serbisë në ndeshjen e tyre hapëse, do të kërkojë të rezervojë vendin e tij në 16-shen...

Musiala tregon sërish potencialin e tij teksa impresionon ndaj Spanjës

I mahnitshëm dhe i pashoq, adoleshenti gjerman, Jamal Musiala, tani ka etiketën si "Lionel Messi i ardhshëm". 19-vjeçari luajti një rol kyç në shtyrjen e...

Të gjitha gabimet e Meksikës në ndeshjen kundër Argjentinës

Që në momentin e parë që tifozët e Meksikës panë ndeshjen startuese të Gerardo Martinos kundër Argjentinës, shumica u habitën nga vendimi i tij...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika