Mbi 100 palestinezë të lënduar në Jerusalem

Para agimit të së premtes, të paktën 117 palestinezë janë plagosur në kompleksin e xhamisë Al Aksa në Jerusalem pas përleshjes me forcat izraelite.

Ky vendi i shenjtë ka qenë shpesh epiqendra e trazirave izraelito-palestineze dhe tensionet tashmë ishin rritur në mes të një vale të fundit dhune. Përleshjet në atë vend vitin e kaluar ndihmuan në ndezjen e një lufte 11-ditore me militantët e Hamasit në Rripin e Gazës.

Videot që qarkullojnë në internet treguan palestinezët duke hedhur gurë dhe fishekzjarre dhe policinë që gjuante gaz lotsjellës dhe granata trullosëse në hapësirën e madhe që rrethonte xhaminë. Të tjerët treguan adhuruesit duke barrikaduar veten brenda xhamisë mes atyre që dukej të ishin re gazi lotsjellëse.

Shërbimi i emergjencës së Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze tha se trajtoi 117 persona, shumë prej të cilëve të plagosur nga plumbat e gomës ose granata trullosëse, ose të rrahur me shkopinj. Fondi tha se një nga rojet në vend u qëllua në sy me një plumb gome.

Përplasjet vijnë në një moment veçanërisht të ndjeshëm. Ramazani këtë vit përkon me Pashkën, një festë kryesore njëjavore hebraike që fillon të premten në perëndim të diellit dhe javën e shenjtë të krishterë, e cila kulmon të dielën e Pashkëve. Festat pritet të sjellin dhjetëra mijëra besimtarë në qytetin e vjetër të Jerusalemit, shtëpinë e vendeve kryesore të shenjta për të tre fetë.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika