Mbi 156 milionë brazilianë votojnë të dielën për president të vendit

Ish-presidenti, Luiz Inacio Lula da Silva dhe udhëheqësi aktual Jair Bolsonaro në Brazil po konsiderohen dy kandidatët kryesor për zgjedhjet presidenciale të cilat do të mbahen të dielën

Kandidatët kryesor për president të Brazilit, ish-presidenti Luiz Inacio Lula da Silva dhe udhëheqësi aktual Jair Bolsonaro

Brazili po përgatitet për zgjedhjet presidenciale ndërsa dy kandidatët kryesorë, ish-presidenti Luiz Inacio Lula da Silva dhe udhëheqësi aktual Jair Bolsonaro kanë bërë punën për të tërhequr votuesit.

Brazilianët do të votojnë për presidentin e tyre të ardhshëm të dielën e 2 tetorit, në raundin e parë të zgjedhjeve.

Në të njëjtën kohë, do të zgjidhen edhe guvernatorët, senatorët, deputetët federalë dhe shtetet për 26 shtetet e vendit dhe qarkun federal.

Në sistemin zgjedhor brazilian, një kandidat fitues duhet të fitojë më shumë se 50% të votave. Ndërsa nëse një kandidat nuk e kalon atë prag, do të organizohet një raund i dytë votimi, në të cilin opsionet do të ngushtohen në dy kandidatët kryesorë nga raundi i parë.

Mbi 156 milionë brazilianë kanë të drejtë të votojnë.

Numërimi votave fillon mbylljen e fletëve të ndryshme të elektronike të dielën, raporton CNN.

Autoritetet zgjedhore të Brazilit kanë thënë se presin që rezultatet përfundimtare të raundit të parë të shpallur zyrtarisht pas mesnate, më 2 tetor.

Në zgjedhjet e fundit, rezultatet ishin shpallur zyrtarisht dy deri në tre orë pas përfundimit të votimit.

Por, nëse kandidati kryesor nuk arrin të mbledhë më shumë se gjysmën e votës së tyre, raundi i dytë do të jetë më 30 tetor.

Në Brazil votimi bëhet në mënyrë elektronike dhe deri më tani nuk ka pasur raste të vërteta të vërtetuara të votuesve në votimin elektronik në Brazil.

Ndërsa, Gjykata e Lartë Zgjedhore ka hedhur poshtë pretendimet për të meta në sistem, si “të rreme dhe të pavërteta, pa bazë në realitet”.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika