Mbi 34 mijë palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite

Sulmet izraelite në Rripin e Gazës kanë vrarë 48 palestinezë në 24 orët e fundit, njoftoi Ministria e Shëndetësisë në Gaza të dielën, duke e rritur numrin e përgjithshëm të të vdekurve në 34,097 njerëz.

Të paktën 76,980 njerëz janë lënduar që nga 7 tetori, tha ministria. Një numër palestinezësh janë bllokuar nën rrënojat dhe rrugët e shkatërruara, shtoi ministria, por ekuipazhet e ambulancës dhe të mbrojtjes civile nuk janë në gjendje t’i arrijnë ata.

Sipas CNN, shumica dërrmuese e të vrarëve në Gaza janë gra dhe fëmijë, sipas zyrtarëve palestinezë shëndetësorë. Që nga 20 prilli, ministria raportoi:

Të paktën 72% e të vrarëve janë gra dhe fëmijë, më shumë se 9,100 gra janë vrarë.

Më shumë se 14,000 fëmijë janë vrarë.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika