Mbi 50 të lënduar nga përplasja e autobusit në Kanada

Mbi 50 persona janë lënduar pasi një autobus është aksidentuar në provincën British Columbia, në Kanada

Foto ilustrim

Më shumë se 50 persona kanë mbetur të lënduar nga një aksident në provincën British Columbia të Kanadasë pranë qytetit Meritt.

Raportohet se 50 persona të lënduar janë dërguar me urgjencë në spital, por gjendja e tyre nuk është bërë e ditur akoma nga autoritetet shëndetësore kanadeze.

Policia Mbretërore Kanadeze e Kolumbisë Britanike (BCRCMP) ka thënë se ishte një autobus pasagjerësh, dhe autostrada është mbyllur për trafik.

Detaje të reja do të sigurohen pasi informacioni të bëhet i disponueshëm, ka shtuar BCRCMP në një deklaratë, raporton BBC.

Ndërsa, nuk dihet se çfarë e shkaktoi përplasjen, e cila ndodhi rreth 160 milje nga kryeqyteti i provincës, Victoria.

Kryeministri i Kolumbisë Britanike, David Eby, ka thënë se ishte “i tronditur dhe i pikëlluar” kur dëgjoi për incidentin.

Një deklaratë të shtunën paralajmëroi për kushtet “sfiduese” të udhëtimit në Okanagan Connector, për shkak të dëborës së madhe, peletave të akullit dhe shiut të ngrirë.

Të gjitha shërbimet hekurudhore midis dy qyteteve më të mëdha të Kanadasë, Torontos dhe Montrealit, janë anuluar për ditën e Krishtlindjes pasi një tren doli nga shinat në kushte të këqija moti.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika