Mblidhen ministrat e BE-së, diskutojnë për sanksione të reja ndaj Rusisë

Të hënën e 21 marsit, ministrat e Jashtëm dhe ata të Mbrojtjes nga Bashkimi Evropian, janë takuar në Bruksel për të diskutuar për më shumë sanksione ndaj Rusisë, për shkak të pushtimit në Ukrainë.

Ata do të diskutojnë edhe për ndihmën urgjente dhe bashkëpunimin ushtarak.

Por, siç shkruan e përditshmja britanike “The Guardian”, në takim do të dominojë vendimi për sanksione.

Kjo mbledhje e ministrave të 27 vendeve anëtare të BE-së, vjen pas disa takimeve midis aleatëve të Perëndimit.

Veprimi i Kremilinit është dënuar në shumë vende të botës.

Polonia dhe vendet e Baltikut po shtyjnë përpara sanksione më të ashpra ndaj Rusisë, përfshirë importin me naftën dhe gazin rus. Ndërsa, disa vende të BE-së si, Gjermania, e cila varet nga gazi rus, është duke rezistuar.

Ndërkaq, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët i janë përgjigjur Rusisë me sanksione të ashpra.

Pas agresionit rus në Ukrainë, disa banka ruse janë bllokuar në sistemin bankar, SWIFT.

Përveç kësaj, hapësira ajrore e Bashkimit Evropian është ndaluar për avionët në pronësi ruse.

Po ashtu janë sanksionuar shumë oligarkë rusë.

Në listën e sanksioneve të BE-së, janë presidenti rus, Vladimir Putin, dhe ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov.

Pos vendeve të BE-së, SHBA-së dhe Kanadasë, edhe shtetet e Ballkanit
Perëndimor u janë bashkuar këtyre sanksioneve.

Pos, Serbisë.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, më 25 shkurt të vitit 2021, kishte thënë se Serbia nuk do të vendosë sanksione kundër Rusisë.

Ndryshe, Kosova, tashmë, i është bashkuar vendeve të tjera të cilat i vendosën sanksione Rusisë.

Njëjtë ka vepruar edhe Shqipëria, duke e mbyllur hapësirën ajrore për aeroplanët rusë.

Edhe Kroacia vendosi që të mbyllë hapësirën ajrore kroate për avionët e kompanive ruse, derisa ka përkrahur sanksionet e Bashkimit Evropian të vendosura ndaj Rusisë.

Maqedonia e Veriut, po ashtu, i është bashkuar vendimeve të BE-së për masat kufizuese për një numër të caktuar të politikanëve që kanë luajtur rol në agresionin ndaj Ukrainës.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika