Mbretëresha bën paraqitjen e parë publike pas disa javësh

Mbretëresha e Britanisë së Madhe, ka bërë paraqitjen e saj të parë pas disa javësh. Për shkak të komplikimeve nga infektimit me Covid-19, Mbretëresha Elizabeth II, i kishte reduktuar paraqitjet publike

Mbretëresha Elizabeth II, të premten, mori pjesë në Royal Windsor Horse Show, për t’i parë kuajt e saj të dashur nga komoditeti i një Range Rover. Kjo ishte paraqitja e saj e parë publike pas disa javësh.

Mbretëresha ishte ulur në ulësen e pasagjerit dhe kishte folur me një grup të vogël njerëzish nga dritarja gjersa ata po ngjiteshin në terrenin e parakalimit pranë Kështjellës Windsor, ku ajo ka kaluar pjesën më të madhe të dy vjetëve të fundit. Mbretëresha dukej e relaksuar dhe buzëqeshte, ndërsa dhjetëra fotografë disa metra më tutje u përpoqën ta kapnin momentin.

Paraqitjet publike të mbretëreshës po ndiqen nga afër, ndërsa Britania po përgatitet të festojë 70-vjetorin e monarkes në fron me katër ditë festime 2-5 qershor.

Britain's Queen Elizabeth II is joined by Prince Edward and Sophie, right, the Earl and Countess of Wessex as they sit in the Royal Box at the Royal Windsor Horse Show, Windsor, England, Friday May 13, 2022. The Queen's appearance at the Royal Windsor Horse Show came a few days after she delegated the opening of Parliament to Prince Charles. (Steve Parsons/PA via AP)

Elizabeth, 96 vjeçare , ka shkurtuar orarin e saj muajt e fundit pasi u shërua nga COVID-19 dhe u përball me vështirësi të paspecifikuara për të lëvizur.

Të martën, ajo i kërkoi Princit Charles të kryesonte hapjen shtetërore të Parlamentit dhe të mbante fjalimin e Mbretëreshës, i cili parashtron programin legjislativ të qeverisë. Ngjarja është një nga paraqitjet më të rëndësishme publike të mbretëreshës, duke theksuar rolin e saj kushtetues në krye të shtetit.

Britain's Queen Elizabeth II attends at the Royal Windsor Horse Show, Windsor, England, Friday May 13, 2022. The Queen's appearance at the Royal Windsor Horse Show came a few days after she delegated the opening of Parliament to Prince Charles. (Steve Parsons/PA via AP)

Pallati Buckingham nuk shtjelloi se çfarë e shtyu mbretëreshën t’ia delegonte rolin e saj Princit Charles, por ajo në muajt e fundit ka përjetuar ato që pallati i quan “probleme episodike të lëvizshmërisë”. Elizabeth ka përdorur një kallam, gjatë disa paraqitjeve të fundit publike, ndërsa Princi Andrew e shoqëroi mbretëreshën në Westminster Abbey gjatë shërbimit përkujtimor të muajit të kaluar për bashkëshortin e saj të ndjerë, Princin Philip.

Mbretëresha e Britanisë së Madhe flet për përvojën e saj me Covid-19

Shija e redaktorit

Hapet Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë të Shqipërisë

Më 4 mars u hap zyrtarisht baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, një “investim i madh që do të shërbejë për përmirësimin dhe modernizimin...

Mogherini bëhet me nënshtetësi shqiptare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka ofruar rektores së Kolegjit të Evropës, Federica Mogherini, nënshtetësinë shqiptare. Ai e ka falënderuar për këtë projekt të...

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Të fundit nga rubrika