Mbretëresha e Britanisë së Madhe flet për përvojën e saj me Covid-19

Mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elizabeth II

Të mërkurën, monarkja 95-vjeçare, Elizabeth II, e cila rezultoi pozitive me koronavirus në shkurt të këtij viti, diskutoi përvojën e saj në një video-telefonatë me stafin mjekësor në një spital të Londrës lindore, transmeton “CNN“.

Duke folur me ish-pacientin me Covid-19, Asef Hussain, Mbretëresha tha për virusin se “Ai e lë një person shumë të lodhur dhe të rraskapitur, apo jo? Kjo pandemi e tmerrshme nuk është një rezultat i bukur”.

Mbretëresha dëgjoi nga stafi i spitalit për përvojat e tyre të punës në vijën e parë gjatë pandemisë.

Vëllai dhe babai i Hussain-it vdiqën nga sëmundja, njoftoi agjencia e lajmeve “PA Media”.

Ai ishte anëtari i tretë i familjes së tij që u shtrua në spital me Covid-19, pasi u sëmur në dhjetor të vitit 2020. Duke rrëfyer përvojën e tij, ai i tha Mbretëreshës se “Më kujtohet që u zgjova një mëngjes dhe thjesht e pata vërtet, shumë të vështirë për të marrë frymë.”

Ai shtoi se ndjehej “sikur nuk kishte oksigjen në dhomë” dhe madje nxori kokën nga dritarja, thjeshtë duke u përpjekur të merrte frymë, duke u përpjekur të merrte atë oksigjen shtesë.

Hussain kaloi shtatë javë në një ventilator në spital dhe ende po shërohet.

Gjatë vizitës së saj virtuale, Mbretëresha dëgjoi gjithashtu sesi stafi i spitalit iu përgjigj fluksit të madh të pacientëve me Covid.

Duke folur me ekipin e ndërtimit që ndërtoi njësinë e Mbretëreshës Elizabeth me 155 shtretër në katet e 14-të dhe 15-të të spitalit në pesë javë, në vend të pesë muajve të zakonshëm, ajo tha se “Është shumë interesante, apo jo, kur është një gjë shumë e rëndësishme, si të gjithë punojnë së bashku dhe si bashkohen? E mrekullueshme, apo jo?”

Mbretëresha, e cila po feston 70 vjetorin e saj në fron, është marrë me një sërë çështjesh shëndetësore muajt e fundit.

Në një shërbim në kishë në tetor, ajo përdori një kallam në publik për herë të parë që nga viti 2003.

Më vonë atë muaj, ajo mori një pushim nga fejesat mbretërore pasi kaloi një natë në një spital qendror të Londrës, ku mjekët i bënë “testet paraprake” dhe e këshilluan të pushonte për disa ditë.

Buckingham Palace njoftoi në shkurt se sovrani 95-vjeçar po vuante “simptoma të lehta të ngjashme me të ftohtin” si rezultat i infeksionit Covid-19, por do të vazhdonte detyrat e lehta në Windsor. Pallati më parë konfirmoi se monarku dhe bashkëshorti i saj i ndjerë, Princi Philip, morën dozat e tyre të para të një vaksine Covid-19 në janar 2021.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Abazoviq për sulmin në Cetinë: Mali i Zi nuk mban...

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, pas ngjarjes tragjike që rezultoi më vdekjen e më shumë se dhjetë personave në Cetinë, ka thënë...

Të fundit nga rubrika