Mbrojtja e Krasniqit nis pyetjet, dëshmitari i pestë dëshmon për vrasjen e personit 1

Mbrojtja e ish-kreut të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Jakup Krasniqit, avokatja Venkateswari Alagendra, ka filluar marrjen në pyetje të dëshmitarit të pestë me kodin 3165, i cili po vazhdon të dëshmojë për vrasjen e personit 1.

Pyetjet e saj kryesisht janë zhvilluar lidhur me një dokument (jopublik), të cilin dëshmitari e pohoi se është ankesë e bërë nga ai, por që nuk e di datën e saktë të saj, raportoi ‘‘Betimi për Drejtësi’’.

I pyetur se a është e saktë ajo që ka thënë në këtë ankesë se numri 1 është marrë nga UÇK-ja nga shtëpia e tij, ai tha se ‘‘jo nuk është e vërtetë se në shtëpi, ndoshta një gabim te përkthimi’’.

Tutje, ai tha se ai i ka parë personat me maska, por jo të gjithë, ndoshta sipas tij, dy apo tre, duke mos qenë i sigurt për numrin e saktë.

Ai tha se nuk kishte thënë se të maskuarit i ka parë pa maska, kurse personat 14 dhe 15 tha se i ka parë pas vrasjes, por që tha se ata nuk kanë qenë të dyshuarit, por kanë dëgjuar krismat dhe kanë dalë.

I pyetur se në këtë dokument kishte thënë se ‘‘pas incidentit kam parë dy të dyshuar pa maska’’, ai tha se ‘‘përkthimi nuk është i saktë’’.

Kurse lidhur me një dokument tjetër të 23 janarit 2003, avokatja Alagendra tha se janë përmendur disa persona të dyshuar, dëshmitari tha ‘‘i kam parë 12-shin dhe 13-shin’’.

Kur u pyet se a i keni parë pa maska, përmbajtja ka qenë e redaktuar.

Po ashtu, kur iu tha se ‘‘dy personat qe dyshoje se ishin të përfshirë në vrasjen e numrit 1 ishin numri 12 dhe 13 dhe dyshimin e kishe sepse nuk kishin uniforma atë ditë kështu’’, Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) vendosi që të ketë përmbajtje të redaktuar përgjigja e tij.

Lidhur me personin 14, ai tha se “ai i ka dëgjuar krismat dhe ai ka dalë në rrugë prej malit kur i ka dëgjuar, dhe i ka parë të vrarë’’, por nuk e kishte ditur se kush.

Në vazhdim, dëshmitari lexoi një paragraf në atë dokument, për të cilin, tha se ‘‘nuk e kam thënë unë këtë’’.

Gjatë dëshmisë ka pasur edhe pjesë të tjera me përmbajtje të redaktuara./BetimipërDrejtësi

Shija e redaktorit

Dukagjini Resort – Ky është projekti përrallor 80 milionësh që...

Një projekt përrallor ka nisur të realizohet në Shëngjin. Ai po realizohet nga Dukagjini Resort, ku plani fillestar është për ndërtimin e disa objekteve e...

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Të fundit nga rubrika