Mbyllen qendrat e votimit, interesimi i Gjukanoviqit për t’u bërë kryeministër i Malit të Zi

I pyetur nëse do të jetë kandidat për kryeministër pas zgjedhjeve, Milo Gjukanoviq tha se më e rëndësishme është që Mali i Zi të vazhdojë rrugën evropiane

Qendrat e votimit për zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare në Mal të Zi, tashmë janë mbyllur.

Numri i qytetarëve që kanë votuar vlerësohet të jetë më i vogël se ai i para disa muajsh – zgjedhjet presidenciale.

Milo Gjukanoviq pret që Mali i Zi të konfirmojë vendosmërinë për t’u zhvilluar më tej si një shtet antifashist, civil dhe evropian.

“Për të vazhduar rrugën që e nisi pas 21 majit të vitit 2006. Rrugën që ajo po eci në mënyrë shumë dinamike dhe stabile, do të thosha deri para rreth tre vjetësh kur u ndal, kur shfaq një farë lëkundjeje që ngjall dyshimin e ndërkombëtarëve. Pra, e gjithë kjo është logjike dhe e natyrshme në jetën e një vendi, të një vendi të ri, pavarësisht nga kohëzgjatja e tij historike. I ri, pra, vetëm 17 vjet pas rivendosjes së pavarësisë. Pas këtyre zgjedhjeve do të kemi mundësinë të formojmë një qeveri që do të vazhdojë ta udhëheqë vendin drejt Evropës”, ​​theksoi ai, shkruan Vijesti.

I pyetur nëse do të jetë kandidat për kryeministër pas zgjedhjeve, ai tha se më e rëndësishme është që Mali i Zi të vazhdojë rrugën evropiane.

“Ne jemi larg atyre temave. Pra, unë vetëm pak kohë më parë jam tërhequr nga politika. Sigurisht që tashmë e kam thënë që dikush që ka kaluar 35 vjet në politikë nuk mund të jetë kurrë i painteresuar për politikën. Unë jam i interesuar”, përfundoi Gjukanoviq.

Në vazhdim të deklaratës ai ka shprehur pritshmëritë e tij për periudhën pas zgjedhjeve të sotme parlamentare.

“Besoj se qeveria do të formohet shpejt. Besoj se tabloja do të qartësohet tashmë sonte dhe se do të njihet hapësira për manovrim që Mali i Zi të ketë atë lloj qeverie që do të shpresojmë t’u përgjigjet interesave të tij strategjike. Siç ju thashë, për mua, baza është nëse në Mal të Zi ka mjaft forca politike me legjitimitet parlamentar për të vazhduar ndërtimin e vendit si një vend antifashist, qytetar dhe evropian”, tha Gjukanoviq.

Ndryshe, në Mal të Zi po mbahen zgjedhjet e gjashta parlamentare që nga rikthimi i pavarësisë, në të cilat të drejtë vote kanë 542.468 qytetarë.

Në zgjedhje marrin pjesë 15 lista. Qendrat e votimit janë të hapura në orën 07:00 dhe do të mbyllen në orën 20:00.

Koalicioni i Demokratëve dhe URE bëri të ditur se sipas të dhënave të tyre, pjesëmarrje në zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi deri në orën 19:00 ishte rreth 50.41 për qind.

Në zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare në Mal të Zi deri në orën 18:00 kanë votuar 45.5 për qind të votuesve ose rreth 246.8 mijë qytetarë, njoftoi Qendra për Tranzicion Demokratik, shkruan KP.

Sipas të dhënave të kësaj organizate joqeveritare, deri në orën 18:00 në veri të Malit të Zi kanë votuar 50.2 për qind, në pjesën qendrore 47 për qind dhe në jug 37.4 për qind.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika