MCC aprovon programin me vlerë mbi 200 milionë dollarë për Kosovën

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, ka thënë të premten se Bordi i drejtorëve të Korporatës së Sfidës së Mijëvjeçarit (MCC) ka aprovuar Programin Kompakt të Kosovës me vlerë mbi 200 milionë dollarë

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, ka bërë të ditur se Kosova do t’i përfitojë 236.7 milionë dollarë, për sektorin e energjisë.

Kjo për faktin se Bordi i drejtorëve të Korporatës së Sfidës së Mijëvjeçarit (MCC), e kanë aprovuar Programin Kompakt të Kosovës, i cili do të jetë një nga investimet më të mëdha në sektorin e energjisë.

Artane Rizvanolli, ministre e ekonomisë

“Bordi i drejtorëve të Korporatës së Sfidës së Mijëvjeçarit (MCC) kanë aprovuar Programin Kompakt të Kosovës me vlerë prej 236.7 milionë dollarësh – investimi më i madh në sektorin e energjisë të Kosovës, si dhe një gurthemel që mundëson tranzicionin tonë energjetik”, ka shkruar Rizvanolli në Facebook.

Albin Kurti, ka njoftuar se Korporata e Mijëvjeçarit (MCC) ka aprovuar marrëveshjen e kompaktit për Kosovën në vlerë prej 236, 7 milionë dollarësh.

Kurti ka thënë se ky do të jetë investimi më i madh energjetik që ka ndodhur në Kosovë deri më sot.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Vdes një i ri në Bogë të Pejës pasi goditet...

Një person ka mbetur i vdekur si pasojë e lëndimeve që ka marrë të enjten pasdite në fshatin Bogë të Pejës, pasi një kamion...

Gjukanoviq për sulmin në Cetinë: I bëj thirrje Qeverisë të...

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, ka reaguar në lidhje me sulmin masiv në Cetinë që duke thënë se është tronditur nga kjo...

Qytetari i reziston policisë, ata e arrestojnë me vështirësi (VIDEO)

Portali Dukagjini ka siguruar pamje ku shihen dy policë teksa hasin në vështirësi në arrestimin e një personi. Arsyet e arrestimit dhe rezistencës së tij...

Të fundit nga rubrika