Më 1 qershor Shqipëria e merr Presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Jashtme Olta Xhaçka do të jenë në Nju Jork në marrjen e stafetës të drejtimit Këshillit të Sigurimit. Më 1 qershor 2022, Shqipëria merr presidencën e Këshillit për 30 ditë

Më 11 qershori 2021, Shqipëria u pranua si anëtare e përkohshme në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Një vit më pas, për 30 ditë Shqipëria do të mbajë presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Jashtme Olta Xhaçka do të jenë në Nju Jork në marrjen e stafetës të drejtimit Këshillit të Sigurimit, përcjell Top Chanal.

Ferit Hoxha, ambasador i Shqipërisë në OKB ka treguar përgjegjësinë e madhe dhe privilegjin e marrjes të presidencës të Këshillit të Sigurimit.

Olta Xhaçka, shefja e diplomacinë Shqiptare, ka thënë se me marrjen e presidencës së këshillit, Shqipëria do të jetë pararojë e përpjekjeve diplomatike për të izoluar Rusinë

Shqipëria është pranuar anëtare e OKB më 14 dhjetor 1955 dhe pas 66 vjetësh anëtarësie, është votuar për herë të parë si anëtare në Këshillin e Sigurimit. I cili përbëhet nga 15 anëtarë, ku SHBA, Britania e Madhe, Franca, Rusia dhe Kina janë anëtare të përhershme ndërsa 10 vendet e tjera anëtare janë me mandat dyvjeçar.

 

Shija e redaktorit

Rama takohet me udhëheqësit e Katarit, i fton ata për...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar në Katar për një vizitë...

Osmani uron Suedinë pasi iu hap rruga për anëtarësim në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO, meqë Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e...

Osmani takohet me emirin e Katarit, flasin për trajtimin e...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në takim nga emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani, me të cilin ka biseduar...

Të fundit nga rubrika