Më 13 dhjetor mbahet promovimi i librit “Takimet e mia me…” nga Blendi Fevziu në librarinë “Dukagjini”

Më 13 dhjetor do të mbahet promovimi i librit "Takimet e mia me..." nga Blendi Fevziu në librarinë “Dukagjini”

Më 13 dhjetor 2023, ditën e mërkurë, do të mbahet promovimi i librit “Takimet e mia me…” nga Blendi Fevziu në librarinë “Dukagjini”.

Opinionisti Blendi Fevziu mblodhi intervista nga 39 personalitete të rëndësishme për historinë e shqiptarëve në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni të Veriut e Mal të Zi. Në këtë libër flet për ndikimin dhe jetën e tyre personale; një rrëfim se si i ka njohur dhe cila ka qenë jeta e tyre.

Libri sjell një lloj galerie kontekstualiteti historik të vendit, parë nga jeta e personaliteteve që kanë dominuar kohën, që nga Mbretëresha Geraldinë, duke pasuar te Nënë Tereza, Liri Belishova, At Zef Pllumbi, Jusuf Vrioni, Drita Kosturi, Ismail Kadare, Ibrahim Rugova, Pjetër Arbnori e shumë politikanë të tjerë. Përzgjedhja e portreteve është bërë nga puna e autorit, i cili i ka mundur t’i njohë ata nga afër dhe t’i intervistojë gjatë karrierës së tij 35-vjeçare.

Me datë 13 dhjetor, Libraria Dukagjini mirëpret lexuesit të bashkangjiten në promovim në ora 18:00.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika