Me 16 dhjetor do të shfaqet filmi i ri i “Avatar” në Kinë

Avatar: The Way of Water është një nga filmat e paktë të huaj që kanë akses në tregun kinez gjatë muajve të fundit. Censura kineze arsyetohet se filmat ndërkombëtar që do shfaqen në kinematë e vendit duhet të kenë përmbajtje dhe të mos kenë skena të pahijshme

Vazhdimi i filmit “Avatar” të regjisorit James Cameron do të shfaqet në kinematë kineze më 16 dhjetor, ka thënë 20th Century Studios.

Avatar: The Way of Water do të dalë në Kinë në të njëjtën ditë me publikimin e tij global, tha studio në llogarinë e saj zyrtare në Weibo të mërkurën.

Ai bëhet një nga filmat e paktë të huaj që ka akses në tregun kinez në muajt e fundit, me të tjerë duke përfshirë filmin më të fundit në ekskluzivitetin e Minions dhe “Where the Crawdads Sing” të Sony Pictures.

Gjithnjë ka përpjekje nga kompanitë amerikane e kontinentale që filmat e tyre të shfaqen në kinematë e Kinës, por numri i filmave është i kufizuar dhe shumë prej tyre bllokohen ose anulohen me arsyetimin që përmbajtja është e pahijshme për publikun kinez.

Black Panther: Wakanda Forever dhe gjashtë filma të fundit të regjisorit Marvel nuk u lejuan të kenë shfaqje në Kinë me arsyetimin se përmbajtja është e pahijshme për shikuesit kinezë, përcjell Portali Dukagjini.

Hitet e prodhuara në Kinë përfshijnë ekskluzivitetin e Wolf Warrior dhe suksesi i fundit i vitit të kaluar, Beteja në Liqenin Changjin, është më i popullarizuar me audiencën kineze, të etur për të parë më shumë histori të përqendruara në Kinë, në ekranin e madh.

Thënë kështu, që kur shitjet e biletave të filmit kinez dolën në krye të shitjeve të biletave në SHBA për herë të parë në vitin 2020, tregu kinez i filmit është goditur nga kufizime të rrepta të COVID-19. Kinemave në të gjithë vendin u kërkohet shpesh të pezullojnë funksionimin ose të kufizojnë numrin e audiencës.

Sidomos ndërsa rastet vazhdojnë të rriten, njerëzit në shumë qytete anembanë vendit po përmbahen nga shkuarja në kinema, raporton Aljazeera.

Shifra totale e arkëtarëve të Kinës për këtë vit ka arritur vetëm 28.27 miliardë juanë kinezë (4 miliardë dollarë) sipas aplikacionit kinez të të dhënave të kinemasë Dengta. Është një rënie e mprehtë nga 64.15 miliardë juanë të vitit 2019 (8.9 miliardë dollarë) apo edhe 47.04 miliardë (6.5 miliardë dollarë) të vitit të kaluar.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Të fundit nga rubrika