Me 170 karatë, ky mund të jetë diamanti më i madh rozë i gjetur në 300 vjet

I quajtur "Lulo Rose", diamanti u gjet në minierën e diamanteve aluviale Lulo në Angola. Ndërkaq, ai është cilësuar sikurse "artikull jashtëzakonisht i rrallë", nga ekspert të fushës

Diamanti rozë prej 170 karatësh, i zbuluar në Angola, mund të jetë guri më i madh i këtij lloji të çmuar, i gjetur në 300 vjet, sipas minatorit australian, Lucapa Diamond Company.

I quajtur “Lulo Rose”, diamanti u gjet në minierën e diamanteve aluviale “Lulo” në rajonin Lunda Norte të Angolës në Afrikë, ka thënë kompania në një deklaratë të mërkurën përkrah partnerëve të saj, minatorin shtetëror të diamanteve Endiama dhe Rosas & Petalas.

Minierat e Angolës janë ndër dhjetë prodhuesit më të mirë në botë të diamanteve, sipas Institutit Gemologjik të Amerikës, i cili hulumton prodhimin e diamanteve.

Në minierat aluviale të diamanteve, gurët nxirren nga zhavorri dhe rëra që gjenden në shtretërit e lumenjve.

Vetëm një në 10 mijë diamante të gjetura janë me ngjyrë, sipas Stephen Wetherall, drejtor menaxhues i kompanisë Lucapa Diamond.

“Dhe vetëm një në çdo 100 diamante është më i madh se 10.8 karatë në madhësi, kështu që rikuperimi i një diamanti rozë 170 karatësh do të thotë se kemi të bëjmë me një artikull jashtëzakonisht të rrallë,” tha Wetherall për CNN.

“Ne kemi gjetur diamante rozë më parë, por gjetja e një të tillë madhësie është jashtëzakonisht e rrallë”, tha ai.

Guri i çmuar rozë pritet të dalë në ankand nga kompania shtetërore e marketingut të diamantëve Angolë, Sodiam.

Wetherall nuk pranoi të jepte një vlerësim të vlerës së tij, sepse diamanti është ende duke u ekzaminuar dhe vlerësuar.

“Rekordi dhe diamanti spektakolar rozë i gjetur nga Lulo vazhdon të shfaqë Angolën si një lojtar të rëndësishëm në skenën botërore për minierat e diamanteve dhe demonstron potencialin dhe shpërblimet për angazhimin dhe investimet në industrinë tonë në rritje të minierave të diamanteve”, tha Diamantino Azevedo, ministri i Angolës.

Diamantet me ngjyra të mëdha kanë arritur çmime rekord në ankande vitet e fundit.

Prillin e kaluar, diamanti “The De Beers’ Cullinan Blue” 15,10 karatësh u shit për 57,5 ​​milionë dollarë në një ankand nga Sotheby’s në Hong Kong.

Megjithatë, nuk arriti të mposhtë rekordin e vendosur nga diamanti 14,62 karatësh “Oppenheimer Blue”, i cili arriti vetëm 70,000 dollarë shtesë, kur u shit në 2016.

Diamanti më i madh i Angolës, i quajtur “Guri i 4 Shkurtit”, u gjet nga miniera Lulo në shkurt 2016, sipas Lucapa. Guri 404.2 karatësh u shit për 16 milionë dollarë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Kroaci: 11 të vdekur nga aksidenti i autobusit

Të paktën 11 persona kanë vdekur si pasojë e një aksidenti të rëndë në autostradën A4 Zagreb-Goriçan, mëngjesin e së shtunës. Sipas informacioneve jozyrtare janë...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Të fundit nga rubrika