Më shumë se 1200 persona do të akuzohen për trazirat në Brazil

Pamjet e së dielës treguan turma masive në Brasilia duke ecur në një rampë drejt ndërtesës së kongresit. Më shumë se 1500 njerëz u arrestuan pas trazirave dhe autoritetet kanë paralajmëruar se disa nga të arrestuarit që janë liruar mund të arrestohen përfundimisht në mes të hetimeve në vazhdim

Më shumë se 1200 persona janë arrestuar zyrtarisht dhe po akuzohen në lidhje me trazirat në Kongresin e Brazilit.

Autoritetet kanë pesë ditë për të akuzuar të dyshuarit që janë arrestuar zyrtarisht ndërsa në total, më shumë se 1500 njerëz u arrestuan pas trazirave.

Shqetësimet rreth protestave të mundshme të mëtejshme kanë nxitur një dislokim të madh të forcave të sigurisë në kryeqytetin e Brazilit.

Burimet e Policisë Federale të Brazilit thonë se ata që janë akuzuar zyrtarisht po mbahen në akademinë e forcës në Brasilia, vendi ku shumica e të arrestuarve u morën pas trazirave dhe u zhvendosën në objekte të tjera.

Autoritetet kanë paralajmëruar se disa nga të arrestuarit që janë liruar mund të arrestohen përfundimisht në mes të hetimeve në vazhdim.

Sipas një memorandumi nga prokurorët federalë të parë nga BBC, grupet pro Bolsonaro kanë bërë thirrje që të zhvillohen demonstrata  të mëdha nëpër kryeqytetet e shteteve braziliane.

Dokumenti përshkruan gjithashtu një numër masash sigurie shtesë që po merren, duke përfshirë arrestimin e menjëhershëm të të dyshuarve që bllokojnë rrugët dhe “pushtojnë” ndërtesat publike, si dhe gjoba të ashpra prej 20,000 Reais braziliane (3,830 dollarë, 3,168 £) në orë për pjesëmarrësit.

Qeveria po kërkon gjithashtu që platformat e mediave sociale të ndërmarrin hapa për të pezulluar llogaritë që janë përfshirë në planifikimin e sjelljeve kriminale.

Të martën, ligjvënësit brazilianë miratuan një “ndërhyrje” federale që ka parë forcat ushtarake të dislokohen për të kryer detyrat e policisë dhe sigurisë në Brasilia, përcjell CNN.

Të mërkurën në mëngjes, kishte dhjetëra trupa nga Forca Kombëtare e Brazilit në detyrë pranë pallatit presidencial të Brazilit dhe Kongresit.

Shkeljet erdhën një javë pas inaugurimit të Lula da Silva , i cili u rikthye në pushtet pas një pauze 12-vjeçare pas fitores ndaj Bolsonaro në balotazhin e zgjedhjeve më 30 tetor.

Sulmi kishte ngjashmëri me kryengritjen e 6 janarit 2021 në Kapitolin e SHBA-së në Uashington DC, kur mbështetësit e ish-presidentit amerikan Donald Trump, një aleat i ngushtë i Bolsonaro, sulmuan Kongresin në një përpjekje për të parandaluar vërtetimin e humbjes së tij në zgjedhje.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika