Më shumë se pesë milionë njerëz janë larguar nga Ukraina

Numrin më të madh të refugjatëve ukrainas e përbëjnë gratë dhe fëmijët

Pas fillimit të luftës në Ukrainë, shumë vendas u larguan nga vendet ku po jetonin. Sipas Komisionit të Lartë të OKB-së për refugjatët, rreth 5,133,747 ukrainas janë larguar nga vendi që prej fillimit të pushtimit të Rusisë më 24 shkurt.

Sipas Komisionit të Lartë të OKB-së, gratë dhe fëmijët përbëjnë 90% të refugjatëve që janë larguar nga vendi.

Disa vende kanë pranuar refugjatë ukrainas. Rreth 2,867,241 kanë shkuar në Poloni.

Refugjatët ukrainasë

Vendet fqinje ku kanë shkuar ukrainasit, përveç Polonisë janë: Rumania (757.047), Rusia (549.805), Hungaria (471.080), Moldavia (426.964), Sllovakia (342.813) dhe Bjellorusia (23.759), përcjell ‘aa.com.tr’.

Në njoftimin e UNHCR-së, po ashtu, theksohet se në periudhën 18-23 shkurt nga rajonet Donetsk dhe Luhansk në Rusi kanë kaluar 105 mijë persona.

Sipas ‘aa.com.tr‘, refugjatët që kalojnë nga Ukraina në vendet fqinje shpërndahen në vendet e tjera të Evropës.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika