Më shumë se pesë milionë njerëz janë larguar nga Ukraina

Numrin më të madh të refugjatëve ukrainas e përbëjnë gratë dhe fëmijët

Pas fillimit të luftës në Ukrainë, shumë vendas u larguan nga vendet ku po jetonin. Sipas Komisionit të Lartë të OKB-së për refugjatët, rreth 5,133,747 ukrainas janë larguar nga vendi që prej fillimit të pushtimit të Rusisë më 24 shkurt.

Sipas Komisionit të Lartë të OKB-së, gratë dhe fëmijët përbëjnë 90% të refugjatëve që janë larguar nga vendi.

Disa vende kanë pranuar refugjatë ukrainas. Rreth 2,867,241 kanë shkuar në Poloni.

Refugjatët ukrainasë

Vendet fqinje ku kanë shkuar ukrainasit, përveç Polonisë janë: Rumania (757.047), Rusia (549.805), Hungaria (471.080), Moldavia (426.964), Sllovakia (342.813) dhe Bjellorusia (23.759), përcjell ‘aa.com.tr’.

Në njoftimin e UNHCR-së, po ashtu, theksohet se në periudhën 18-23 shkurt nga rajonet Donetsk dhe Luhansk në Rusi kanë kaluar 105 mijë persona.

Sipas ‘aa.com.tr‘, refugjatët që kalojnë nga Ukraina në vendet fqinje shpërndahen në vendet e tjera të Evropës.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika