Me vendim të gjykatës, Alqi Bllako mbetet në burg

Alqi Bllako, të shtunën e 2 prillit, është parqitur para Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit (SPAK), e cila ndaj këtij të fundit ka dhënë masën e burgimit.

Alqi Bllakon, në bashkëpunim me Lefter Kokën dhe zyrtarë vendorë të Fierit, kanë falsifikuar dokumente dhe kanë ndryshuar destinacionin e pronës ku do të ndërtohej inceneratori, për këtë arsyje SPAK-u e ka akuzuar.

Ky i fundi dyshohet, për veprën penale “shpërdorim detyre” gjatë kohës që mbante postin e këshilltarit në Ministrinë e Mjedisit në Shqipëri.

Ish-deputeti kishte favorizuar kompaninë fituese të inceneratorit të Fierit dhe ka marrë si ryshfet shumën prej 14.9 milionë lekësh, në formën e pagesave që janë kaluar për llogari të babait të tij, Edmond Bllako, thuhet në akuzën kundër tij.

SPAK në aksion, kërkon arrestimin e Alqi Bllako

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika