Me vendim të gjykatës, Alqi Bllako mbetet në burg

Alqi Bllako, të shtunën e 2 prillit, është parqitur para Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit (SPAK), e cila ndaj këtij të fundit ka dhënë masën e burgimit.

Alqi Bllakon, në bashkëpunim me Lefter Kokën dhe zyrtarë vendorë të Fierit, kanë falsifikuar dokumente dhe kanë ndryshuar destinacionin e pronës ku do të ndërtohej inceneratori, për këtë arsyje SPAK-u e ka akuzuar.

Ky i fundi dyshohet, për veprën penale “shpërdorim detyre” gjatë kohës që mbante postin e këshilltarit në Ministrinë e Mjedisit në Shqipëri.

Ish-deputeti kishte favorizuar kompaninë fituese të inceneratorit të Fierit dhe ka marrë si ryshfet shumën prej 14.9 milionë lekësh, në formën e pagesave që janë kaluar për llogari të babait të tij, Edmond Bllako, thuhet në akuzën kundër tij.

SPAK në aksion, kërkon arrestimin e Alqi Bllako

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika