Mediumi zviceran: SHBA po shtyn për një zgjidhje të shpejtë mes Serbisë dhe Kosovës

Uashingtoni po ushtron presion mbi Prishtinën dhe Beogradin për të gjetur një kompromis në konfliktin e Kosovës, shkruan një medium zviceran. Sipas amerikanëve, edhe Brukseli duhet të intensifikojë ndërmjetësimin në konflikt

Këshilltari Special në Departamentin Amerikan të Shtetit, Derek Chollet

Pocesi i dialogut Kosovë-Serbi nuk ka lënë anash të zënët një vend në vëmendjen e mediumeve ndërkombëtare e në këtë rast, edhe atë të mediumit zviceran, “Neue Zurcher Zeitung”.

Ky medium zviceran ka shkruar për vizitën e Chollet dhe ndikimin amerikan në Kosovë.

Ka qenë emisar i rangut më të lartë që Uashingtoni ka dërguar në Ballkan për vite me radhë: Derek Chollet, nënsekretar i shtetit në Ministrinë e Jashtme, vizitoi Prishtinën dhe Beogradin këtë javë. Bëhet fjalë për parandalimin e një “metastaza të dhunës” në rajon, tha diplomati për mediat në Kosovë.

Në javët dhe muajt e fundit, ka pasur tensione të rrezikshme midis qeverisë në Prishtinë dhe veriut të populluar nga serbët e vendit. Popullsia atje kundërshton integrimin e plotë në shtetin kosovar dhe mbështetet haptazi dhe fshehurazi nga Beogradi.

Ndikimi amerikan në Prishtinë

Duke pasur parasysh luftën në Ukrainë, një krizë në Ballkan është gjëja e fundit që i duhet Perëndimit, tha Chollet. Në fakt, që nga sulmi rus, amerikanët kanë intensifikuar angazhimin e tyre në rajon. Pas përpjekjeve të pasuksesshme nën Trump, administrata e Biden vendosi një të dërguar special për Ballkanin. Që nga fundi i vitit 2021, ky ka qenë diplomati i karrierës, Gabriel Escobar.

Detyra e tij kryesore është ta mbështesë BE-në në zgjidhjen e konfliktit ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. Negociatat nën patronazhin e Brukselit kanë munguar për një dekadë pa asnjë përparim të vërtetë. Në vend që të punojnë për një zgjidhje të qëndrueshme, palët bëjnë pazare për çështje teknike si targat e makinave apo kartat e identitetit. Më pas zhvillohen periodikisht ushtrimet e zjarrta të zjarrfikësve për të frenuar konfliktet në përshkallëzim.

Formula e Chollet, të cilën ai ua dorëzoi palëve në mosmarrëveshje gjatë udhëtimit të tij, nuk është befasuese: Prishtina duhet t’u lejojë serbëve të Kosovës – rreth pesë përqind të popullsisë – më shumë vetëvendosje. Në këmbim, Beogradi do të njihte të paktën pjesërisht pavarësinë e ish-krahinës. Së fundi, BE-ja duhet të përshpejtojë procesin e integrimit në Ballkan – si një nxitje për palët në mosmarrëveshje dhe për të zmbrapsur ndikimet ruse dhe kineze.

Kjo është në përputhje edhe me strategjinë e Brukselit. Por pa konsensusin e shteteve anëtare, ndërmjetësuesve të BE-së u mungon fuqia negociuese. Në shumë vende, problemi është i ulët në rendin e ditës. Gjashtë shtete të BE-së nuk e kanë njohur as Kosovën. Në BE, Gjermania është e vetmja peshë e rëndë që dëshiron të ecë përpara me integrimin e rajonit.

Uashingtoni ka pak ndikim në politikën e BE-së për Ballkanin. Nga ana tjetër, Kosova pavarësinë ua ka borxh amerikanëve. Prandaj është e parashikueshme që kryeministri Albin Kurti të heqë dorë nga rezistenca e tij ndaj një asociacioni gjysmë autonom të komunave serbe. Chollet dhe Escobar e kërkuan këtë në kushte jo të sigurta.

Nga ana tjetër, nuk ka gjasa që Beogradi të lëvizë në këmbim dhe të paktën ta njohë në heshtje ekzistencën e Republikës së Kosovës. Ministri i Jashtëm serb kundërshton kategorikisht anëtarësimin e Kosovës në OKB (si rezultat i njohjes de facto). Në Beograd thuhet se një zgjidhje kompromisi për çështjen e Kosovës është e pranueshme. Por asgjë nuk dihet se si mund të duket kjo.

Presioni i Gjermanisë ndaj Serbisë

Pra, presioni do të duhet të rritet për ta detyruar Beogradin në negociata reale. Në çdo rast, në Perëndim nuk ka shumë vullnet të mirë ndaj Serbisë, sepse qeveria refuzon të mbështesë sanksionet e BE-së kundër Rusisë. Amerikanët kanë pak burime për të bindur Serbinë të ndryshojë kurs. Berlini, nga ana tjetër, ka ndikim më të madh falë investitorëve të rëndësishëm në vend.

Është mjaft e imagjinueshme që toni mes Berlinit dhe Beogradit së shpejti të bëhet më i ashpër. Sido që të jetë, tabloidet serbe, të varura nga qeveria, tashmë kanë filluar të vënë në shënjestër gjermanët.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur nga viti...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët të shtunën, për hapjen e aplikimit për fëmijët e lindur nga 1 janari i vitit...

Të fundit nga rubrika