Megjithëse në izolim, Kina lavdërohet nga presidenti

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka lavdëruar trajtimin e pandemisë Covid-19 nga vendi i tij, edhe pse Shanghai raportoi numra rekord të rasteve.

Duke folur në një ngjarje që shënon organizimin e Lojërave Olimpike Dimërore në Kinë, Xi tha se disa atletë thanë se Kina meritonte një medalje të artë për qasjen e saj.

Politika e Kinës për zero-Covid është vënë nën tendosje me infeksione në rritje dhe shenja të zemërimit publik.

25 milionë banorët e Shangait mbeten nën izolim.

Të Premten, qyteti, qendra financiare e Kinës, njoftoi një rekord prej 21 mijë rastesh. Një zyrtar tha se nga 130 mijë infeksione gjatë shpërthimit aktual, vetëm një person u konsiderua në një “gjendje të rëndë”.

Numri i ulët i rasteve serioze ka bërë që disa të pyesin nëse një bllokim është i nevojshëm, thotë korrespondenti i BBC në Kinë, Stephen McDonell.

Në qytetin verilindor Jilin, zyrtarët atje thanë se qyteti kishte arritur “Social Zero Covid” pas 33 ditësh bllokim. Por banorëve atje nuk u është dhënë asnjë indikacion se kur do të hiqen kufizimet.

Kina është një nga vendet e fundit të mbetura ende e angazhuar për zhdukjen e Covid-it, në ndryshim nga pjesa më e madhe e botës që po përpiqet të jetojë me virusin në variantin e tij Omicron.

Banorët e Shangait janë ankuar në rrjetet sociale për furnizimet me ushqime.

Njerëzit në qytet janë të kufizuar në shtëpitë e tyre dhe shumica duhet të porosisin ushqim dhe ujë dhe të presin që qeveria të lëshojë perime, mish dhe vezë.

Por zgjerimi i bllokimit ka mbingarkuar shërbimet e dorëzimit, faqet e internetit të dyqaneve ushqimore dhe madje edhe shpërndarjen e furnizimeve qeveritare.

Shkencëtari politik Dali Yang i Universitetit të Çikagos sugjeroi se disa milionë njerëzve në Shangai po u mbaronin furnizimet, dhe se shumë ishin të kufizuar të hanin një vakt në ditë.

Ai paralajmëroi se shangainezët e moshuar, të cilët kishin më shumë gjasa të jetonin vetëm dhe më pak të përdornin telefonat inteligjentë, ishin ndër më të rrezikuarit.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika