Mehaj: Aromë Beteje është ecja e kadetëve tanë me pesha të rënda

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka publikuar pamje nga stërvitja e kadetëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës, duke i quajtur “ujqërit e rinj”

Foto nga stërvitja e kadetëve të FSK-së

Teksa ka publikuar pamje nga stërvitja e kadetëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka theksuar se udhëheqësit e së ardhmes, të cilët i quan “ujqërit e rinj”, janë të fortë dhe në gjendje të mirë fizike e psikike.

Ai me anë të një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ka njoftuar se kadetët u janë nënshtruar testeve të përgatitjes fizike derisa të dielën e dy tetorit kanë praktikuar ecjen me pesha të rënda.

“’Aromë Beteje’ është ecja e kadetëve tanë me pesha të rënda e përcjellë nga 2 km vrapim. Kadetëve iu tesuan pothuajse të gjithë komponentët e përgatitjes fizike, si qëndrueshmëria, forca dhe kondicioni fizik”, ka shkruar Mehaj.

Sipas tij, ecja me pesha simulon afrimin në zonën e operacionit, kurse vrapimi me pesha simulon luftëbërjen.

Ndryshe, në konferencën vjetore ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”, e organizuar nga Ministria e Mbrojtjes dhe FSK-së, ministri i këtij dikasteri, Armend Mehaj, ka thënë se FSK po e rrit profesionalizimin.

 

Foto nga stërvitja e kadetëve të FSK-së

 

Teksa ka falënderuar anëtarët e të gjitha vendeve për përkrahjen e FSK-së, Mehaj një falënderim të veçantë ia atribuoi Shteteve të Bashkuara të Amerikës për forcimin e FSK-së dhe procesin e anëtarësimit në NATO.

“Ne po rrisim profesionalizmin, kapacitetet tona, na keni premtuar dhe keni aprovuar pakon legjislative në veçanti me konstituimin dhe harmonizimin e këtyre kërkesave në procesin drejt NATO-s”, ka thënë Mehaj.

“Do t’ju falënderoja për bashkëpunimin me partnerët tanë për paqen, stabilitetin dhe paqen ne rajon. Siç e dini, Kosova është një vend i vogël, por me zemër dhe me vlera të larta. Të nderuar me këtë rast falënderoj ShBA-në dhe aleatët, faleminderit për forcimin e FSK-së”, shtoi ai.

Mehaj ka potencuar se Kosova është një vend i vogël, por me zemër e vlera të mëdha.

Në anën tjetër, shefi i shtabit të KFOR-it, John Boziceviq, ka thënë se ndonëse KFOR-i ka ndihmuar personelin mjekësor të FSK-së në të kaluarën, edhe në të ardhmen do të gjejnë alternativa të tjera të bashkëpunimit për paqe dhe prosperitet.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika