Mehaj: Bashkëpunimi bilateral me Francën, i rëndësishëm edhe në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka pritur në takim ambasadorin francez në Kosovë, Olivier Guérot me delegacionin e tij. Ministri Mehaj ka njoftuar se me ambasadorin Guérot kanë diskutuar rreth nivelit të bashkëpunimit bilateral

Ambasadori francez në Kosovë, Olivier Guérot

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka njoftuar se ka pritur në takim ambasadorin francez në Kosovë, Olivier Guérot me delegacionin e tij.

Ministri Mehaj ka thënë se me ambasadorin Guérot kanë diskutuar rreth nivelit të bashkëpunimit bilateral.

“Me fokus për mbështetjen më të madhe nga Franca si vend i rëndësishëm i NATO-s në proceset zhvillimore të FSK-së si dhe ato integruese në organizatat ndërkombëtare të sigurisë, dhe Programin e Partneritetit për Paqe si rrugë drejt anëtarësimit në NATO”, ka vazhduar ministri Mehaj.

Tutje, Mehaj ka theksuar se ambasadori Guérot ka shprehur gatishmërinë e tij për të adresuar këto çështje te autoritetet përgjegjëse franceze.

Mes të tjerash, ai ka shtuar se ambasadori Guérot ka konfirmuar se Franca e mbështet Kosovën në perspektivën zhvillimore dhe është e përkushtuar për paqen dhe sigurinë, duke vlerësuar edhe rolin e madh të Kosovës në këtë aspekt.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

A është thyer monopoli i Listës Serbe? Flet Rada Trajkoviq

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të serbëve të Kosovës, Rada Trajkoviq, vendosjen e saj në funksionin e ri në qeverinë e Kosovës e ka vlerësuar si...

Të fundit nga rubrika