Mehaj bën homazhe në Pejë: E kemi obligim që amanetet e dëshmorëve t’i dërgojmë në vend

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka bërë homazhe në varrezat e qytetit të Pejës në nder të 24-vjetorit të rënies për liri të dëshmorëve të familjes Kastrati

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, bashkë me ministren e Tregtisë, Rozeta Hajdari dhe me ministrin e Administratës dhe Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, kanë bërë homazhe në varrezat e qytetit të Pejës.

Kjo në nder të 24-vjetorit të rënies për liri të dëshmorëve të familjes Kastrati.

“Sot së bashku me ministren Rozeta Hajdari dhe Ministrin Krasniqi, në 24 vjetorin e rënjrs për liri bëmë homazhe në nderim të dëshmorëve të familjes Kastrati”, shkroi Mehaj.

Ai ka theksuar se familja Kastrati ishte ajo që sakrifikoi gjithçka për atdheun, që sot gëzojmë lirinë.

“E kemi obligim që amanetet e tyre t’i dërgojmë në vend”, shtoi më tej ministri.

Ndryshe, këtë të diel janë bërë 24 vjet nga krimi makabër në familjen Kastrati në Pejë, ku pesë anëtarët e kësaj familjeje, Sokol (Çelë) Kastrati, Xhafer (Çelë) Kastrati, Valdet (Sokol) Kastrati, Adrian (Xhafer) Kastrati, Alban (Xhafer) Kastrati, si dhe fqinji i tyre, Hasan (Emrush) Muratagiqi janë vrarë mizorisht nga dora makabre serbe.

Me rastin e 24-vjetorit të krimi makabër në familjen Kastrati, u çmua kontributi i kësaj familjeje për çlirimin e vendit.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika