Mehaj dhe Hovenier takojnë senatorin amerikan, Gary Peters shpreh vlerësimin për avancimin që ka bërë Kosova

Pamje nga takimi

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj me ambasadorin e ShBA-së, Jeffrey Hovenier, ka pritur në takim senatorin Gary Peters, me të cilin kanë diskutuar për situatën aktuale gjeopolitike, luftën në Ukrainë, kontributin e ofruar nga Kosova si pjesë e Grupit të Kontaktit për Mbrojtjen e Ukrainës.

Gjatë këtij takimi Mehaj ka theksuar faktin e mbështetjes që Rusia gjenë nga Serbia në Ballkan.

“Gjithashtu senatorin e njoftova për zhvillimet në Kosovës, procesin e dialogut me Serbinë, si dhe avancimet e Forcës së Sigurisë së Kosovës në implementimin e Planit Gjithpërfshirës të Tranzicionit, bashkëpunimin me partnerët tanë strategjik, e po ashtu për ushtrimin ndërkombëtar që po zhvillohet në Kosovë, Defender Europe ’23, si shembull konkret që dëshmon ngritjen e kapaciteteve të Forcës së Sigurisë së Kosovës për të siguruar ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në vend, rajon dhe më gjerë”, njiofton Mehaj.

Ministri Mehaj njofton tutje se senatori Gary ka shprehur vlerësimin e tij për avancimet që Kosova ka bërë jo vetëm në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes por gjithashtu në “mirëqeverisjen e vendit në shumë drejtime”, duke dëshmuar qëndrimin pro vlerave perëndimore dhe pro NATO-s.

“ShBA është aleati ynë strategjik me të cilin na bashkon e kaluara dhe e ardhmja të cilën do e ndërtojmë, me Kosovën si pjesë e BE dhe NATO-s”, shkruan Mehaj.

Shija e redaktorit

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Apeli në Hagë rrit dënimet për dy bashkëpunëtorë të Millosheviqit

Gjyqtarët e apelit të OKB-së rritën ndjeshëm dënimet e dy bashkëpunëtorëve të ish-presidentit të Serbisë, Sllobodan Millosheviq, duke i konsideruar ata përgjegjës për përfshirje...

Raportimi nga veriu, gazetarët tregojnë eksperiencat e tyre në “Radar”

Raportimi nga e premtja në komunat në veri të vendit ishte një tjetër sfidë për gazetarët në Kosovës. Në mesin e provokimeve, të sharave,...

Të fundit nga rubrika