Mehaj: Janë zotuar mbi 50 milionë euro për blerje të armatimit

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka thënë se brenda periudhës së qeverisjes së deritanishme janë zotuar mbi 50 milionë euro për blerje të armatimit dhe kanë rekretuar 1 mijë e 240 ushtarë të rinj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti (majtas), Presidentja e Kosovës (në mes) dhe Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj (djathtas)

Ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj ka publikuar disa blerje të armatimit që janë bërë nga Ministria e Mbrojtjes.

Mehaj ka treguar se brenda periudhës së qeverisjes së deritanishme janë zotuar mbi 50 milionë euro për blerje të armatimit duke shtuar se buxheti i Ministrisë së Mbrojtjes ka qenë 67 milionë euro, në qeverinë Kurti është rritur në 102.3 milionë.

“Vetëm për një vit e gjysmë kemi rekrutuar 1240 ushtarë të rinj. Së shpejti do të hapet konkursi edhe për 612 ushtarë aktivë dhe 367 ushtarë rezervë. Kjo nuk ka ndodhur në asnjë qeverisje tjetër”, shkruan Armend Mehaj në Facebook.

Foto e postuar në llogarinë e Armend Mehaj në Facebook

Ministri i Mbrojtjes ka shtuar se deri më tani kanë zotuar 28.6% të buxhetit për blerje dhe kjo përqindje do të dyfishohet brenda javëve të ardhshme, kur do të përmbyllen blerjet që janë në proces.

Armend Mehaj ka përfunduar duke thënë se Ministria e Mbrojtjes, vitin e kaluar  ka shpenzuar 96% të buxhetit.

“Këtë nivel do ta mbajmë edhe në vazhdim”.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika