Mehaj: Me Gjermaninë kemi bashkëpunim të ngushtë

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, është takuar me ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde. Në këtë takim kanë diskutuar "rreth situatës aktuale gjeopolitike, rolin e FSK-së në këtë mes, ndihmën që mund të ofrojmë për Ukrainën, por edhe rëndësinë e ruajtjes së stabilitetit në vend, si shtet që në aspektin politik është garantues i stabilitetit në Ballkan"

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se ka takuar ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde. Në këtë takim kanë diskutuar rreth situatës aktuale gjeopolitike, rolin e FSK-së në këtë mes, ndihmën që mund të ofrojmë për Ukrainën, por dhe rëndësinë e ruajtjes së stabilitetit në vend, si shtet që në aspektin politik është garantues i stabilitetit në Ballkan.

“Bashkëpunimi me shtetet aleate është pjesë e rëndësishme e pandashme e rrugëtimit tonë drejt anëtarësimit në BE dhe NATO. Në këtë mes, shtet mik i yni me të cilin kemi bashkëpunim të ngushtë është Republika Federale e Gjermanisë”, ka shkruar Mehaj.

Me këtë rast, Mehaj tha se u diskutuan mundësitë e rritjes së bashkëpunimit në mes të dy vendeve, në funksion të interesave të partneritetit në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes si dhe mundësinë e shkëmbimit të përvojave me qëllimin kryesor ruajtjen e paqes në vend, rajon dhe më gjerë.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika